Facebook Google+ Twitter

Kapłan z powołania, czyli "Tajemnica spowiedzi"

Tajemnica spowiedzi jest świętym i nietykalnym obowiązkiem każdego duchownego. Czy w obliczu zagrożenia życia ma prawo ją złamać? Na to pytanie odpowiedzi należy szukać na kartach powieści Josepha Spillmanna.

okładka / Fot. wydawnictwo PromicOstatnio coraz częściej słyszy się, jacy to księża są źli. Nie przeczę, że zdarzają się wśród nich duchowni, którzy są niegodni swojej sutanny, jednak nie można zapominać także o księżach z powołania. Kapłanach, którzy wypełniają naukę Chrystusa, dla których tajemnica spowiedzi jest świętym i nietykalnym obowiązkiem. Nie mogą jej zdradzić nawet za cenę własnego życia. I właśnie takim duchownym okazał się proboszcz Montmoulin, bohater powieści "Tajemnica spowiedzi".

Akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Francji, jest rok 1888. Głównym bohaterem jest ksiądz François Montmoulin - proboszcz niewielkiej, wiejskiej parafii w Sainte-Victoire w Prowansji. Jest pobożnym i gorliwym kapłanem, pomagającym ubogim. Pewnego dnia zostaje on oskarżony o zabójstwo pani Blanchard, członkini Bractwa św. Józefa i fundatorki przyszłego szpitala. Choć wie, kto popełnił ten okrutny czyn, nie może niczego zdradzić, gdyż obowiązuje go tajemnica spowiedzi. Mimo że wszystkie poszlaki wskazują na niego, jest nieugięty w swojej wierze. Czy ulegnie, by ocalić życie i uniknąć szafotu? A może przyjmie swój krzyż z godnością?

Warto wspomnieć, że książka w ogólnym zarysie oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Jak pisze sam autor: podobna historia miała miejsce jakiś czas temu, była przytaczana bardziej lub mniej szczegółowo w gazetach niemal całego świata katolickiego i przedstawiana jako trafny przykład ilustrujący, jak daleko, a ceną bywa nawet utrata czci i życia, sięga obowiązek kapłana, gdy idzie o dochowanie tajemnicy spowiedzi. W tym miejscu należy podkreślić, że autor żył w latach 1842-1905, dlatego trudno będzie odnaleźć ten konkretny przypadek.

"Tajemnicę spowiedzi" czyta się w miarę szybko, dzięki lekkiemu językowi, krótkim rozdziałom i ciekawej fabule. Dużym plusem jest to, że mimo trzecioosobowej narracji, możemy poznać myśli bohatera. Czytelnikowi zaczyna być żal księdza i pomstuje na zbrodniarzu, który unika kary. Mimo że w powieści nie ma nagłych zwrotów akcji, nie to jest w niej najważniejsze. Bowiem zmusza ona do refleksji na temat ofiary, jakiej wymaga tajemnica spowiedzi do katolickiego księdza. Choć fabuła jest miejscami przewidywalna, to zakończenie to rekompensuje - jest bowiem zaskakujące. Myślę, że dzięki niemu można odzyskać wiarę w drugiego człowieka. Powieść ta promuje takie wartości jak sumienie, honor i szacunek do bliźniego. Polecam tę książkę miłośnikom thrillerów z wątkiem religijnym.

Joseph Spillmann był szwajcarskim jezuitą i pisarzem, autorem kilkunastu powieści, także dla dzieci. Jego styl porównywany był do Waltera Scotta i Charlesa Dickensa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To prawda :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Intrygujący temat. Fabuła rysuje się interesująco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.