Facebook Google+ Twitter

Kapłani zła obnażeni

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-06-06 19:15

Włochy mają swojego Salmana Rushdiego. Został nim Roberto Saviano, który w swojej książce "Gomorra" obnażył wszystkie tajemnice kamorry - mafii z Neapolu. Mafiosi obiecali pisarzowi zemstę. Po lekturze tej pracy można powiedzieć tylko jedno: trudno im się dziwić.

Okładka książki "Gomorra" / Fot. wyd. Czytelnik.Saviano napisał mistrzowską książkę. Jego praca to świetnie zmieszany koktajl gatunków. Autor posługuje się esejem, reportażem, czasem sięga nawet po język, w którym przeważnie pisze się dziennik. Ta mnogość gatunków sprawia, że opisy mafijnych interesów niekiedy wręcz pulsują, dodając książce autentyczności i dramatyzmu.

Ale nie za kunszt literacki Roberto Saviano należą się najgłośniejsze pochwały. Autor wykonał tytaniczną pracę, obserwując przez kilka lat życie mafii - jej interesy, układy kadrowe, walki o władzę i krwawe porachunki. Pisarzowi udało się zgłębić niemal wszystkie tajemnice tej przestępczej ośmiornicy.

W efekcie książka jest dla czytelnika jak mikroskop, przez który możemy obserwować tajemniczy i przesiąknięty złem świat kamorry. Pokazuje nam świat strachu, świat bez reguł. Świat, z którego państwo się wycofało, zostawiając obywateli na pastwę mafijnego losu.

Metody stosowane przez mafiosów są przerażające. To nie jest grupa starszych panów otoczonych młodymi wilczkami, która wypowiada państwu otwartą walkę, trudniąc się brudnymi interesami. "Ojciec chrzestny" byłby dla nich raczej bajką niż opisem rzeczywistości, w której żyją.

Handel narkotykami, pranie pieniędzy, morderstwa na zlecenie? Owszem, ale nie tylko. Kamorra stosuje także inne metody. Mafiosi, korzystając z nowoczesnych metod prowadzenia biznesu, wyruszyli z interesami w świat. Mieli swoje sklepy w Chinach, we Francji, w Niemczech, nawet w USA.

Saviano nazywa kamorrę idealnym przykładem firmy, kierowanej według metod postfordzymu - otwartej na nowe gałęzie rynku, elastycznej, szukającej zewnętrznych źródeł wykonywania usług. Te opisy szokują i momentami trudno w nie uwierzyć.

Saviano przedstawia czytelnikowi młodego krawca, który na zlecenie mafii podrabiał stroje najlepszych projektantów. Krawiec opowiadał mu, jaką radość dostarczyła mu transmisja gali wręczenia Oskarów, gdy aktorka odbierająca statuetkę ubrana była w suknię uszytą przez niego.

Czy trzeba pisać więcej o wszechogarniających mackach kamorry?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.