Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11199 miejsce

Kapuściński - klasyk dziennikarstwa

Kapuściński jest legendą światowego reportażu.Posiadał niesamowitą intuicję i instynkt które prowadziły Go do miejsc,w których aktualnie działo się coś interesującego.Z racji swojej neutralności potrafił obiektywnie ocenić każdą sytuacje.

Ryszard Kapuściński urodził się 4 marca 1932 roku w Pińsku, a zmarł 23 stycznia 2007 roku w Warszawie. Jego teksty były jednymi z najczęściej tłumaczonych poza granicami Polski. Trudno jest jednoznacznie nazwać gatunki, którymi się posługiwał. Jak mówi Beata Nowacka, autorka pracy magisterskiej "Reporter i jego warsztat. Twórczość Ryszarda Kapuścińskiego w oczach autora oraz teoretyków i praktyków reportażu", „mówiono już o reportażu parabolicznym, paraboli reportażowej, reportażu - eseju, reportażu psychologizującym, reportażu - impresji, reportażu - powiastce filozoficznej, dramacie
udokumentowanym. [...] o niby-opowiadaniu, niby-reportażu”.

Sam Kapuściński mówił: „To jest formuła Hemingwaya, Maillera, Marqueza, którzy
stworzyli szkołę albo koncepcję dziennikarskiego pisania, która pozwala opisywać fakty metodami czy środkami literatury pięknej".

Publikacje Kapuścińskiego są niezwykle porywające i wciągające przede wszystkim ze względu na tematykę utworów, którą jest przeważnie opis życia codziennego zwykłego człowieka, często mieszkańca kraju trzeciego świata.
Specyfika jego prac polega na przekazaniu czytelnikowi rzeczy "niezauważalnych", skupianiu się na szczegółach i dokładnym ich przedstawianiu, tak, aby były wiarygodne. Utwory Kapuścińskiego cechuje narracja pierwszoosobowa, tak więc narratora można utożsamiać z samym autorem.

Zainteresowanie tym regionem, nędzą i niesprawiedliwością go gnębiącymi, wiązało się z „moralnym obowiązkiem reportera". Fascynowało go życie w takich warunkach, tamtejsze kultury i problemy codzienne.

W moim mniemaniu jedną z najlepszych książek związanych z tą tematyką jest "Gdyby cała Afryka..." . Jest to zbiór publikacji Ryszarda Kapuścińskiego z lat 1962-1966. Reporter był wtedy korespondentem Polskiej Agencji Prasowej i wyjechał do Afryki. Na obczyźnie przebywał prawie 6 lat i to w niełatwym okresie, gdy kończył się tam kolonializm a zaczynała niepodległość. Autor opisywał wszystko co widział, historie ludzi, obrazy i zmagania codziennego życia, a z racji sytuacji politycznej teksty stały się pewnego rodzaju informacjami historycznymi.

Jednak nie były to suche fakty. Kapuściński "wszedł" w otoczenie, zrozumiał i zidentyfikował się z ówczesną sytuacją. Z racji tego relacjonował wszystkie trudności jakie czekają na mieszkańców w przyszłości - "Zdołał odczytać tamte wypadki jako części długofalowych procesów historycznych, które trwają do dziś. Dzięki temu wiele części tej książki czyta się jako rozważania o dzisiejszych dylematach".

Według mojej opinii jest to świetna książka, w której Ryszard Kapuściński ukazuje zwykłe życie mieszkańców Afryki oraz obecną tam rewolucję polityczną.

Kolejną porywającą publikacją charakteryzującą się wybitnym stylem autora jest "Chrystus z karabinem na ramieniu". Jest to zbiór reportaży z Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Cała książka jest poświęcona ruchom partyzanckim.

Kapuściński ponownie identyfikuje się z otoczeniem, relacjonuje wydarzenia historyczne jednak przede wszystkim dostrzega człowieczeństwo, opisuje codzienność mieszkańców, ich zmagania z losem. To wszystko wzbudza w czytelniku silne emocje, skłania do przemyśleń i działania. Ponadto autor potrafił w taki sposób opisać wydarzenia, w o których czytelnicy już wcześniej wiedzieli, w taki sposób, że tym razem docierał do nich ogrom problemu a poprzez dokładne opisy potrafili dostrzec i zrozumieć życie i problemy tamtejszych ludzi.

Oba te utwory, zarówno jak wszystkie utwory Ryszarda Kapuścińskiego są niezwykle porywające. Reporter ma niesamowity własny styl pisania i podejścia do tematu.
Przede wszystkim ma wielką pasje, którą przelewa na papier i pozwala przeczytać innym. Szczerze interesuje się Trzecim Światem, jednak nie samym w sobie, ale ludźmi tam mieszkającymi. Ich życiem codziennym, pracą, zmaganiami, problemami i kulturą.
Docieka, wnikliwie pyta, sprawdza i analizuje a czytelnikowi przekazuje wszystkie szczegóły,
które on zauważa, a większość ludzi nie. Opisuje obrazy, dźwięki, zapachy co stwarza niebywały obraz literacki i pozwala odbiorcy przenieść się do świata, w którym znajduje się Pan Ryszard. Ponadto dziennikarz posiłkuje się wieloma cytatami. W swoim dziele pt."Cesarz", każdy rozdział zaczynał sentencją, zaczerpniętą z Biblii, piosenek czy wypowiedzi innych cenionych ludzi.
Dziennikarz ma bardzo dobrą pamięć co pozwala mu na dokładne wyselekcjonowanie informacji.
Jedną z głównych ról jego twórczości stanowi język. Kapuściński starał się używać jak najmniej słów, przekazując przy tym jak najwięcej treści i informacji.
Jego język jest prosty, klarowny, zbliżony do mowy potocznej. Dodatkowo krótkie zdania nadają tempa całej histori i wzbudzają ciekawość do tego co będzie dalej, przykładem tego może być fragment "Desant po wylądowaniu na Kubie wpada w zasadzkę. Jest 2 grudnia 1956. Z 82 ludzie zostaje 12. Nie wszyscy nawet mają karabiny. Guevara jest ranny. Tych dwunastu zaczyna największą epopeję w najnowszej historii Ameryki Łacińskiej".
Poprzez tak stylizowane zdania autor oddaje atmosferę miejsca, o którym mówi.
Język reportera jest różnorodny ze względu na temat który opisuje z racji tego, że każdy region wymaga odrębnego podejścia, także językowego, zgodnego z jego kulturą.
Styl i forma są determinowane przez tematykę.
Przykładem specjalnego podejścia do napisania tekstu jest "Cesarz". Utwór ten opowiada o Etiopi, dworze Haile Selassie I i rewolucji. Sam autor mówił : „Sporządziłem sobie specjalny słowniczek. Potrzebowałem archaicznego języka, by wykazać archaiczną naturę autorytaryzmu. Słownictwo pochodzi od szesnasto- i siedemnastowiecznych pisarzy i poetów: Kochanowskiego, Reja, Sępa Szarzyńskiego, Klonowica, właśnie tego pokolenia”
Poprzez zastosowanie neologizmów i archaizmów czytelnik wprowadzany jest w atmosferę lat, które są opisywane. Jeszcze innym stylem autor posługiwał się pisząc "Wojne futbolową". Znalazły się tam elementy tradycyjnego języka hiszpańskiego, który cechuje się
stylem barokowym.

Autor do każdego utworu podchodził bardzo indywidualnie. Zżywał się z ludźmi i sytuacją, próbował postawić się na ich miejscu. Całym sobą wchodził w daną epokę i miejsce, aby
w reportażach opisać je najbardziej rzeczywistymi. Właśnie dzięki temu jego dzieła są popularne na całym świecie.


Utwory Ryszarda Kapuścińskiego trudno przyporządkować do określonego gatunku literackiego. Tworzy on swój własny styl.
Opisy i informację wspiera zawsze swoją opinią , co sprawia, że jego utwory są bardziej autentyczne. Jego dzieła ukazują czytelnikowi jak wygląda życie w innych państwach, czym charakteryzują się ich kultury, życie codzienne i problemy, które dotykają mieszkańców Trzeciego Świata. Swój język dostosowuje do sytuacji, kraju i atmosfery. Zdania stara się pisać krótkie i zwięzłe, tak aby przekazywały maksimum treści.
Zestawia ze sobą wiele cytatów, notatek, zdjęć i dokumentów. Wszystkie te zabiegi stosowane przez Kapuścińskiego przenoszą czytelnika w opisywany świat, problematykę i zmuszają do zastanowienia i refleksji.
Jednak przede wszystkim to jego pasja stanowiła klucz do sukcesu jego tekstów.
Poprzez swoje niesamowite zainteresowanie problematyką dotyczącą jego publikacji, reporter wgłębiał się w tematykę, zbierał szczegółowe informacje, dociekał, angażował się i i identyfikował z opisywaną rzeczywistością. To wszystko powoduje, że jego utwory są bardzo ciekawe, przyjemne w czytaniu i dostarczają wielu cennych informacji a ze względu na to, że Kapuściński podchodzi indywidualnie do każdego opisywanego regionu, każdy odbiorca może się zidentyfikować z opowieścią i ją zrozumieć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.