Facebook Google+ Twitter

Kara chłosty dla chrześcijanki

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-08 13:27

Średniowieczna kara chłosty przez biczowanie, to wcale nie mit. To twarde prawo stosowane przez sądy sudańskie, gdy kobieta za mocno eksponuje gołe nogi.

Silva Kashif, 16 letnia sudanka wyznania chrześcijańskiego, idąc ulicą popularnej dzielnicy Chartum w spódniczce sięgającej kolan została zatrzymana przez policję. 21 listopada br. sąd skazał ją na 50 uderzeń biczem, które otrzymała natychmiast po wyroku. Wszystko odbyło się w przeciągu zaledwie jednej godziny od zatrzymania jej przez policję.

Sprawa ta zbiegła się z inną, bardzo głośną sprawą sudańskiej dziennikarki Loubny Hussein zatrzymanej wraz z grupą 12 kobiet za noszenie niestosownych spodni. Sudański kodeks karny przewiduje za tego typu przestępstwo karę 40 batów. W tym przypadku sąd odstąpił od kary chłosty i wymierzył karę pieniężną w wysokości 200 dolarów. Ponieważ oskarżona odmówiła zapłacenia kary, trafiła na jedną noc do więzienia. Po wpłaceniu grzywny przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Sudańskich kobieta został zwolniona.

Obie kary zostały orzeczone w oparciu o artykuł 152 sudańskiego kodeksu karnego
- ustanowionego w 1991 roku. Artykuł przewiduje karę maksymalną 40 uderzeń batem dla kogoś, kto popełnia akt gwałcący moralność publiczną lub nosi nieodpowiednią odzież. Przepis ten nie określa jednak czy spódnica lub spodnie są odzieżą nieodpowiednią, nie określa również rodzaju specyficznego jak np. jeans, co otwiera drogę do aresztowań i skazań według uznania sądów i policji. Silva Kashif została skazana na 50 batów, choć k.k. przewiduje maksymalnie 40 batów, co wskazuje na fakt, iż uznaniowość sądów w Sudanie jest daleko posunięta. Chyba, że k.k. przewiduje w pewnych sytuacjach podwyższenie kary z czego sędzia skwapliwie skorzystał.

Przeciwko orzekaniu i wykonywaniu kary chłosty przez sudańskie sądy protestuje wiele organizacji obrony praw człowieka, jak widać wciąż z marnym efektem.


Opracowane na podstawie: info.france3.fr/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Marcin Wiśniarsk
  • Marcin Wiśniarsk
  • 28.01.2012 05:20

Kara chłosty za noszenie zbyt krótkich spodni lub nieodpowiedniego ubrania to barbarzyństwo. Uważam jednak, że za pobicie i wandalizm oraz świadome i celowe upokarzanie drugiej osoby oprócz kary grzywny (w skrajnych wypadkach więzienia) powinno się stosować właśnie karę chłosty. Nie żałowałbym bandyty, który katuje swoją żonę lub wandala niszczącego cudze mienie. Taką karę stosuje się m.in. za wandalizm w Singapurze. Uważam, że słusznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadek.......!!!!!!!!!Mnie by pewnie ubiczowano po dwóch dniach,ALBO JESZCZE GORZEJ -spalono na stosie!
A u nas śpiewają-;Chcę oglądać Twoje nogi,chcę byś założyła mini.....;;....NASI MĘŻCZYŹNI WIEDZĄ CO DOBRE!
Anna

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.12.2009 20:23

Łukasz bo ty szczęściarz teraz bez kasku sypiasz!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A u Nas wystarczy zrobić jakiś komiks, krzywo się popatrzeć i już wszyscy "zwolennicy zachodnich trendów wyuzdania, tolerancji i wszechwolności" bija na alarm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co za debil wymyślił taki kodeks karny ??? Gdyby w Polsce to obowiązywało to większość kobiet byłaby poddana chłoście...
Debilizm!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytam i oczom nie wierze.
Jak to jest,że w dzisiejszych czasch dochodzi do czegoś takiego?szok!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.