Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14021 miejsce

Kara dla społeczeństwa

Winowajcy wypadków najczęściej nie ponoszą kosztów za wyrządzone szkody i pobyt w więzieniu. Ponosi je całe społeczeństwo. Szacunkowe straty materialne z tytułu wypadków stanowi w ciągu roku ok. 2,5 procenta Produktu Krajowego. Brutto!

 / Fot. Ryszard Jan ZagórskiSobotnio-niedzielne i świąteczne tragedie drogowe to dowody na bezsilność wszelkich działań edukacyjnych i prewencyjnych. Pobocza polskich dróg wyglądają jak cmentarze.

Wszyscy wiemy, że większość wypadków wynika ze skrajnej nieodpowiedzialności. Najczęściej wymieniane przyczyny wypadków to m.in.:
duże, nawet wielokrotne przekroczenia prędkości, wyprzedzanie w miejscach i sytuacjach zakazanych, jazda pod wpływem alkoholu lub w stanie przemęczenia często spowodowanego piciem alkoholu w poprzednim dniu (wieczorem),
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, za jazdę po użyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi 0,2-0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila kierowcy grozi do 2 lat więzienia.

Natomiast niemieckie prawo przewiduje poza punktami karnymi: mandat lub karę pozbawienia wolności do 5 lat, zatrzymanie prawa jazdy od 6 miesięcy do 5 lat lub na zawsze oraz rekompensatę finansową, ewentualnie rentę dla ofiary wypadku.

Kary dla piratów drogowych w Polsce są zbyt niskie

Mandaty za różne zachowania niezgodne z prawem drogowym na wielu nie działają. Dlaczego? Bo są zbyt niskie. Dla wielu kierowców kilkaset złotych to nie problem. Dla porównania: w Belgii wyprzedzanie na zakazie, czy przejazd na czerwonym świetle kosztuje do 2750 euro, w Austrii za przekroczenie prędkości mandat może wynieść ponad 2000 euro.

Czy nie powinniśmy wprowadzić kar bardziej odczuwalnych, proponowanych przez wielu np. odebranie prawa jazdy i przepadek pojazdu którym się poruszał winowajca będący pod wpływem alkoholu? Utrata samochodu lub orzeczenie kary w wysokości jego wartości oraz pełne zadośćuczynienie poszkodowanym są karami bardziej przemawiającymi do rozsądku.

Już od lutego 2012 roku w Polsce będą obowiązywać przepisy, które wprowadzają nowe, wyższe kary za wykroczenia drogowe. Czy jednak będą skuteczne?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (34):

Sortuj komentarze:

Zdziw
 • Zdziw
 • 02.07.2012 11:48

To wszystko jakiś blef bo z komórami szczególnie na skrzyżowaniach to widać tych kierowców co mają taką dużą podzielność uwagi. DSzkoda pisać, bo to i tak guzik komu co da. Dla kogom te obostrzenia to chyba nikt nie wie!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Terka
 • Terka
 • 25.06.2012 11:41

Ela ma rację, bo nawet dzisiaj widziałam jak jadą nawet na skrzyżowaniu jedna ręka przy uch druga na kierownicy i ledwie wyrobił zakręt.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ela K.
 • Ela K.
 • 14.06.2012 10:32

A z komurami przy uchu dalej widać kierowców i to nagminnie szczególnie na zakrętach i skrzyżowaniach taka bestrozka jest widoczna. Policja chyba nie chce tego widzieć!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krystyna Kow..
 • Krystyna Kow..
 • 29.05.2012 12:18

Ciekawe co wyjdzie z hucznych zapowiedzi co niektórych posłów odnośnie bezpieczeństwa na drogach. Czy zostanie zlikwidowana zielona strzałka i czy wyższe kary zadziałają. Może więcej policjantek powinno być na drogach!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stachu
 • Stachu
 • 21.05.2012 14:48

Koszty potezne ponosim niepotrzebnie bo takie prawo dziwne nie wiadomo dla kogo. Rowerzysci są bardziej karani niż zwariowani piraci i ci co biora udział w wyscigach. Bez wy6scigów też jest nie tak, bo coś z policją nie tak. Gdzie ona jest wogóle jej nie widać. Jakby było ich widać to może by było wszytsko inaczej. Autostrady najważniejsze a reszta nie. Dobra droga GIERKOWKA rozwalona i teraz głupie dyskusje sie prowadzi. Co to jesteśmy takimi bogaczami że możemy se na to p[ozwolić. jakoś chyba na to wygląda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iza Oleńka
 • Iza Oleńka
 • 07.05.2012 17:07

Ostatni wekend pokazuje, że nic sie n ie zmienia. Ponad 60 ofiar śmiertelnych i tysiące pijanych kierowców zatrzymanych, a ilu nie zatrzymanych? Co za to dostaną wiadomo nagrode od społeczeństwa bo darmowy wikt i rozrywki!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jane k
 • Jane k
 • 02.05.2012 10:49

Jest maj i zobaczymy jak nowe prawo zadziała. Pijani jeżdżą jak chcą i rozbijają się.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Poldek C.
 • Poldek C.
 • 23.03.2012 16:24

Kara jest zawsze dyskusyjna pod względem wysokości. Jeśli nie będą ci najwięksi piraci pozbawiani swoich pojazdów to dalej będzie rozbój w biały dzień na drogach!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazia Lipska
 • Kazia Lipska
 • 14.03.2012 10:58

Teraz Sejm ma się tymi karami zająć. Zobaczymy co wymyślą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Heniek Jesek
 • Heniek Jesek
 • 27.02.2012 14:09

Jeszcze chyba zbyt niskie kary są ale i społeczeństwo tego tak nie odczuwa bo do wielu nie dociera, że to wszyscy płacimy jak jeden mąż za tych drogowych piratów. Niedługo jak będzie więcej tych specjalistycznych żółtych budek notujących wszystko powinno sie zmienić. Ale to by było zbyt idealne i bedzie ciężko w innych miejscach,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.