Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kara dla społeczeństwa

Ryszard Zagórski
Ryszard Zagórski
Ryszard Jan Zagórski
Winowajcy wypadków najczęściej nie ponoszą kosztów za wyrządzone szkody i pobyt w więzieniu. Ponosi je całe społeczeństwo. Szacunkowe straty materialne z tytułu wypadków stanowi w ciągu roku ok. 2,5 procenta Produktu Krajowego. Brutto!

Sobotnio-niedzielne i świąteczne tragedie drogowe to dowody na bezsilność wszelkich działań edukacyjnych i prewencyjnych. Pobocza polskich dróg wyglądają jak cmentarze.

Wszyscy wiemy, że większość wypadków wynika ze skrajnej nieodpowiedzialności. Najczęściej wymieniane przyczyny wypadków to m.in.:
duże, nawet wielokrotne przekroczenia prędkości, wyprzedzanie w miejscach i sytuacjach zakazanych, jazda pod wpływem alkoholu lub w stanie przemęczenia często spowodowanego piciem alkoholu w poprzednim dniu (wieczorem),
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, za jazdę po użyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi 0,2-0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila kierowcy grozi do 2 lat więzienia.

Natomiast niemieckie prawo przewiduje poza punktami karnymi: mandat lub karę pozbawienia wolności do 5 lat, zatrzymanie prawa jazdy od 6 miesięcy do 5 lat lub na zawsze oraz rekompensatę finansową, ewentualnie rentę dla ofiary wypadku.

Kary dla piratów drogowych w Polsce są zbyt niskie

Mandaty za różne zachowania niezgodne z prawem drogowym na wielu nie działają. Dlaczego? Bo są zbyt niskie. Dla wielu kierowców kilkaset złotych to nie problem. Dla porównania: w Belgii wyprzedzanie na zakazie, czy przejazd na czerwonym świetle kosztuje do 2750 euro, w Austrii za przekroczenie prędkości mandat może wynieść ponad 2000 euro.

Czy nie powinniśmy wprowadzić kar bardziej odczuwalnych, proponowanych przez wielu np. odebranie prawa jazdy i przepadek pojazdu którym się poruszał winowajca będący pod wpływem alkoholu? Utrata samochodu lub orzeczenie kary w wysokości jego wartości oraz pełne zadośćuczynienie poszkodowanym są karami bardziej przemawiającymi do rozsądku.

Już od lutego 2012 roku w Polsce będą obowiązywać przepisy, które wprowadzają nowe, wyższe kary za wykroczenia drogowe. Czy jednak będą skuteczne?

Kara dla społeczeństwa

Wielu z nas jest przekonanych o tym, że kary więzienia są karami dla całego społeczeństwa, bo winowajca za swój pobyt w takim miejscu nie ponosi kosztów. Ponosimy je my wszyscy, członkowie społeczeństwa pobłażliwego dla wszelkich lekkoduchów, którzy często nie myślą o szkodzie komuś wyrządzonej. Są oni przekonani o przeznaczeniu i swojej niewinności oraz nietykalności. Brak publikacji wizerunków nietrzeźwych kierowców, sprawców wypadków, czyni ich anonimowymi. Oni sami czują się bezpiecznie i często z przekonaniem, że są obywatelami lepszymi od innych! W Polsce, w 100 wypadkach ginie średnio 11 osób, podczas gdy w Unii Europejskiej 5! Za przewinienia nie płacą winowajcy lecz całe społeczeństwo.

Wg

kierowcy łamią przepisy">danych GUS, w latach 2000-2009 w Polsce zdarzyło się 504 598 wypadków drogowych, w których zginęło 55 286 osób. Rannych zostało 637 572 osób. Dziennie w wypadkach drogowych życie traciło średnio 15 osób. Szacunkowe straty materialne z tytułu wypadków stanowiły w każdym roku około 2,5 procenta Produktu Krajowego Brutto!

Bilans na dzisiaj jest podobny. Czy to jest zbyt mały koszt społeczny?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto