Facebook Google+ Twitter

Kara śmierci na świecie a prawo

W październikowym wydaniu pisma Focus (nr 10/181) ukazał się niezwykle ciekawy artykuł Kazimierza Pytko na temat kary śmierci.

Kara śmierci to jeden z tych tematów, które wzbudzają wiele kontrowersji. Każda ze stron, niezależnie od tego czy jest "za" czy "przeciw", przytacza wiele trafnych argumentów. Ale artykuł Kazimierza Pytko stawia sprawę w zupełnie innym świetle, przytoczone historie muszą szokować.

Autor przypomina, że karę śmierci „zniosło 95 państw, ponad 40 przestało ją wykonywać”. Trzeba jednak wiedzieć w jakich okolicznościach i z jakich powodów stosują ją kraje, które nie zrezygnowały.

Cztery lata temu chrześcijanin Younis Mashih, jak podaje Pytko, rozpaczał po nagłej śmierci bratanka. Jednak jego sąsiedzi, muzułmanie, hucznie świętowali. Mashih poprosił, aby zachowywali się nieco ciszej, skończyło się na sprzeczce o religię. „Następnego dnia sąsiedzi oskarżyli go o znieważenie Proroka Mahometa”. W 2007 r. usłyszał wyrok. Kara śmierci.

Pytko pisze, że między innymi w Iranie czy Pakistanie, wciąż powszechne są ukamienowania. Istnieje zalecenie, aby nie używać dużych głazów, a powoli torturować skazanego, dobijając go mniejszymi kamieniami.

Sakineh Ashianti po rozwodzie związała się z innym mężczyzną. Usłyszała wyrok. Więzienie i 99 batów. Następnie ktoś oskarżył ją, że zdradziła swojego męża jeszcze w czasie trwania małżeństwa. Wyrok – kara śmierci przez ukamienowanie.

Zadziwia też fakt, że na świecie aż osiem krajów skazuje na najwyższy wymiar kary za homoseksualizm. Wśród nich od zeszłego roku znajduje się Uganda. W jej kodeksie karnym widnieje teraz przestępstwo – „homoseksualizm kwalifikowany”, a ponieważ wzbudza to wiele kontrowersji, oskarżonemu często zarzuca się również, na przykład, dokonywanie gwałtów. „Władze przymykają oko na działalność bojówek, które dokonują samosądów na gejach. (…) coraz częściej stosowaną metodą jest bowiem zaklejanie odbytu klejem typu crazy glue, pojenie rycyną lub innymi środkami przeczyszczającymi (…)”.

Chiny znane są ze swojego radykalnego podejścia do kary śmierci, ale chyba mało kto wie, że, jak pisze Pytko, można zostać skazanym nawet za kradzież. Nieważne czy chodzi o defraudację milionów, czy "zwinięcie" drobiazgów. Na własnej skórze przekonało się o tym dwóch złodziei w Szanghaju. Za kradzież zegarka, aparatu fotograficznego i 50 dolarów, usłyszeli wyrok. Kara śmierci.

Ciężko uwierzyć w słowa Pytko, lecz w Korei Południowej tajemnicę stanowi nawet część kodeksu karnego! Można więc popełnić przestępstwo nawet o tym nie wiedząc...

Wszystkie cytaty pochodzą z artykułu pt. „Śmierć w imieniu prawa” Kazimierza Pytko, który ukazał się w październikowym Focusie (nr 10/181).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tomasz Gilewicz
  • Tomasz Gilewicz
  • 14.06.2011 19:34

Kara śmierci - w "pewnych na 100% przypadkach - TAK" - jednak kto będzie takie coś badał? Załóżmy jest w takiej Rosji kara śmierci i kto np. robi śledztwo w sprawie morderstwa na jakiejś Syberii czy miejscach gdzie nie ma szerokiego wglądu prasy itp.? W takich przypadkach może być dużo przekłamań i skazani mogą być niewinni.
Ludzie czesto zainteresowani są praktyką samej śmierci, chcą bawić się w Boga; ba nawet chca znać swoją date śmierci tak jak na stronach typu: http://poznajdate.com/gadasa.html
Jednak Bogiem, stwórca nikt z nas nie będzie. Społeczeństwo jednak musi mieć jakieś mechanizmy obronne przed pewnymi mordercami- takimi na 1000%!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.11.2010 09:06

Celowe przekształcanie czyjegoś nazwiska nie jest w dobrym guście. Zwłaszcza, jeśli uskutecznia to ktoś kto określa siebie jako "skrupulatna".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.11.2010 16:08

Słowa Skóry a słówa Pytki...Artykuł Skóry a artykuł Pytki Hej... Skóro......Hmm... ciekawe co na to autor Kazimierz Pytko.
Skóra pisze, że Pytka pisze, Skóra podaje, że Pytko podaje.
Skóra zagalopowała się na Pytce :-]

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maturzystka
  • Maturzystka
  • 02.11.2010 14:56

Ale artykuł Pytki...podaje Pytko...Pytka pisze .... Pytko zaznacza ...jak pisze Pytko,...słowa Pytki

Może by tak ujednolicić pisownię nazwisk.
Pytko i tylko Pytko, jeśli odmianę przez przypadki, to chociaż prawidłowo. Proszę!
Maturzyści czytają i uczniowie też. :-]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.