Facebook Google+ Twitter

Kara śmierci - zemsta (nie)dobrych ludzi

Dlaczego popularne kiedyś słowa, że ludzkie życie jest bezcenne, odchodzą w zapomnienie? Czyżby chęć zemsty coraz częściej wygrywała z ludzką moralnością?

Niewątpliwie ciągle rosnąca liczba okrutnych zbrodni skłania ludzi (nie tylko Polaków) do postulowania bardziej "za" niż bardziej "przeciw". Ale czy ktoś dał nam prawo do zabijania? Czy mordując w majestacie prawa nie okażemy się jeszcze większymi zbrodniarzami? Kara śmierci często wydaje się zbyt małą i nieadekwatną do wyrządzonych krzywd. Łatwo jest mówić o wybaczaniu - gorzej znaleźć się w sytuacji, gdy ktoś skrzywdzi naszych bliskich i wtedy pozostać abolicjonistą.

Ludzie są w stanie wymyślić jak najokrutniejsze kary dla pedofilów, gwałcicieli, morderców. Chęć zemsty powoduje, że stajemy się potworami. Kara śmierci dzieli się na dwie: zwykłą czyli taką, której jedynym celem jest odebranie skazanemu życia oraz kwalifikowaną, w której śmierć jest tylko częścią kary, a egzekucja ma na celu zadanie skazanemu niewyobrażalnych cierpień.
Często słyszy się głosy, że ktoś jest przeciwko karze śmierci, ale za karą surowszą niż tylko dożywotnie więzienie. Ale surowa kara, w miarę adekwatna do wyrządzonych krzywd będzie niczym innym jak karą śmierci kwalifikowaną. Jednym słowem niemożliwa jest jakakolwiek sprawiedliwość.

W Polsce często wydaje się wyroki dożywotniego więzienia, takie po których można wyjść za dobre sprawowanie, więc sam wyrok jest fikcyjny. Istota tkwi w stworzeniu takiego prawa, które karałoby wystarczająco adekwatnie do zbrodni i nie mordowało w imię prawa. Było już „oko za oko, ząb za ząb”, były publiczne egzekucje, tak zwane bezbolesne wyroki na krześle elektrycznym. Nie okazały się one skuteczne, bo nie zmniejszyły ilości zbrodni i nie były lepsze od zwykłego mordowania. To nie my dajemy życie, więc nie my możemy je odbierać. Zastanówmy się więc czy jesteśmy za, czy przeciwko karze śmierci. Problem nie tkwi w odpowiedzi na to pytanie, ale w znalezieniu dobrego rozwiązania z sytuacji, z której nie ma wyjścia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.