Facebook Google+ Twitter

Karadzić: amerykański minister gwarantował, że nie stanę przed sądem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-31 22:15

Przed haskim Trybunałem do spraw Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii odbyła się wstępna rozprawa Radovana Karadzicia. Były przywódca bośniackich Serbów zdecydował się nie brać adwokata. Jak powiedział, podczas procesu przed Trybunałem będzie bronił się sam, podobnie jak sam broniłby się przed jakąkolwiek katastrofą naturalną. Karadzić ma 30 dni, by zdecydować, czy przyznaje się do winy.


Zarzuty przedstawił sędzia Alphons Orie; według prokuratury, Karadzić jest odpowiedzialny m.in. za masakrę cywilów w Srebrenicy i oblężenie Sarajewa. Prokurator poinformował, że zamierza jeszcze poszerzyć akt oskarżenia.

Karadzić ma 30 dni na przyznanie się do winy lub zaprzeczenie zarzutom. Jak powiedział sędziemu, decyzję w tej sprawie podejmie po przeczytaniu pełnego aktu oskarżenia. Jeżeli w ciągu 30 dni Karadzić nie ustosunkuje się do zarzutów, sąd przyjmie założenie, że oskarżony nie przyznaje się do winy.

Kolejne posiedzenie sędzia wyznaczył na 29 sierpnia. Do tego czasu Karadzić pozostanie areszcie. Może jednak wnosić o zwolnienie go; wówczas odpowiadałby przed Trybunałem z wolnej stopy.

Dzisiejsze posiedzenie było wstępną rozprawą. Formalna część procesu zacznie się prawdopodobnie w styczniu. Zdaniem komentatorów, tak jak wcześniej Slobodan Miloszević, który też zdecydował się bronić się sam, Karadzić będzie na sali rozpraw wygłaszał mowy zamiast odpowiadać na pytania. To może znacznie przeciągać proces.
Dziś Karadzić utrzymywał, że w latach 90. zawarł z ówczesnym ministrem rządu amerykańskiego Richardem Holbrookiem umowę, zgodnie z którą miał nie stanąć nigdy przed sądem jeśli wycofa się z życia publicznego. Sędzia poprosił, by Karadzić zreferował tę sprawę na piśmie, a wówczas Trybunał ją rozpatrzy. Kilka godzin Richard Holbrooke powiedział telewizji CNN, że twierdzenia Karadzicia to "czyste kłamstwo".

Karadzić powiedział Trybunałowi również, że podczas jego zatrzymania naruszono procedury; twierdził też, że został zatrzymany wcześniej niż informowały o tym serbskie władze. Według Karadzicia, był on przez trzy dni przetrzymywany przez nieumundurowanych mężczyzn, nie pozwolono mu na kontakt z adwokatem czy rodziną, która szukała go po szpitalach i kostnicach.

Przed Trybunałem Karadzić pojawił się w granatowym garniturze, z krótko obciętymi włosami i gładko ogolony.
Karadzić został przewieziony do Hagi wczoraj. Ujęto go w zeszłym tygodniu na przedmieściach Belgradu po prawie 14 latach poszukiwań. W latach 1992-1995 w czasie wojny w Bośni był przywódcą tamtejszych Serbów . Przed Trybunałem w Hadze ma odpowiadać za masakrę 8 tysięcy bośniackich muzułmanów w Srebrenicy i trwające 3 i pół roku oblężenie Sarajewa, gdzie podczas ostrzałów, z rąk snajperów i z powodu chorób zginęło ponad 11 tysięcy ludzi

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.