Facebook Google+ Twitter

Karadzić po raz drugi przed sądem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-29 09:56

Radovan Karadzić po raz drugi stanie dzisiaj przed Trybunałem w Hadze. Były przywódca bośniackich Serbów jest oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości. Zarzuty dotyczą pierwszej połowy lat 90. kiedy toczyła się wojna w byłej Jugosławii.

Podczas rozprawy Radovan Karadzić ma się ustosunkować do zarzutów postawionych mu miesiąc temu. Przywódca bośniackich Serbów usłyszał wtedy, że jest odpowiedzialny między innymi z za masakrę cywilów w Srebrenicy i oblężenie Sarajewa. Prokurator zapowiedział również poszerzenie aktu oskarżenia ponieważ jego obecna wersja pochodzi z 2000 roku.

Podczas wstępnego przesłuchania Karadzić twierdził, że w latach 90-tych zawarł z ówczesnym ministrem rządu amerykańskiego Richardem Holbrookiem umowę, zgodnie z którą miał nie stanąć nigdy przed sądem jeśli wycofa się z życia publicznego. Karadzić powiedział również, że podczas jego zatrzymania naruszono procedury; twierdził też, że został zatrzymany wcześniej niż informowały o tym serbskie władze.

Według Karadzicia, był on przez trzy dni przetrzymywany przez nieumundurowanych mężczyzn, nie pozwolono mu na kontakt z adwokatem czy rodziną, która szukała go po szpitalach i kostnicach. Radovan Karadzić zażądał zmiany sędziów uczestniczących we wstępnej rozprawie. Jego zadaniem, sędzia Alphons Orie brał udział w podobnych procesach i może nie być obiektywny. Uzasadniając swoje żądanie Karadżić wymienił procesy między innymi proces swojej "prawej ręki" Momczilo Krajisznika, którego haski trybunał skazał na 27 lat więzienia.
Radovan Karadzić ukrywał się w Serbii przez 13 lat. Został zatrzymany pod koniec lipca, a 31 lipca pierwszy raz stanął przed obliczem Trybunału do Spraw Zbrodni w byłej Jugosławii.

Formalna część procesu zacznie się prawdopodobnie w styczniu. Zdaniem komentatorów, tak jak wcześniej Slobodan Miloszević, który też zdecydował się bronić się sam, Karadzić będzie na sali rozpraw wygłaszał mowy zamiast odpowiadać na pytania. To może znacznie przeciągać proces.

Radovan Karadżić był jednym z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy wojennych z okresu wojny w byłej Jugosławii. Trybunał Organizacji Narodów Zjednoczonych oskarżył go w lipcu 1995 roku o zbrodnię ludobójstwa w okresie trwającego 43 miesiące oblężenia Sarajewa. Zginęło wówczas 12 tys. ludzi. Karadżić miał wydawać zgodę na rozstrzeliwanie ludności cywilnej. Były przywódca bośniackich Serbów ponosi też odpowiedzialność za śmierć około 8 tysięcy Muzułmanów zamordowanych w 1995 roku w Srebrenicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.