Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23430 miejsce

Karaibskie rafy koralowe zagrożone wyginięciem

Wymieranie raf koralowych może doprowadzić w ciągu 20 lat do całkowitego ich zniknięcia na Karaibach. Powodem są zmiany klimatczne, rozwój przemysłu, a także inwazyjne połowy ryb na morzach koralowych i atrakcyjność turystyczna.

 / Fot. By Richard Ling (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-SA-2.5Autorzy raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) przeanalizowali ponad 35 tys. różnych badań i stwierdzili, że powierzchnia siedlisk spadła o ponad 50 proc. od 1970 roku. Wniosek z tego jest pesymistyczny: w ciągu 20 lat może zniknąć wiele raf koralowych na Karaibach. Tylko szybkie działania mogą spowodować, że rafy będą się odradzać.

Powodów wymierania raf karaibskich jest kilka: przede wszystkim choroby i przełowienie ryb (powoduje m. in. rozrost glonów). Katastrofalna w skutkach jest inwazyjna metoda połowu ryb na morzach koralowych, tak zwane głuszenie, czyli detonowanie materiałów wybuchowych pod wodą.

Istotne znaczenie mają też zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie i zakwaszanie oceanów. Do tego dochodzi też rozwój przemysłu. "Erozja gleby i wycinka lasów na wybrzeżu powoduje większe zamulenie wód przybrzeżnych i obumieranie polipów. Wycieki ropy naftowej, zanieczyszczenie wody ściekami komunalnymi i przemysłowymi, pogłębianie dna na szlakach morskich - to najpoważniejsze zagrożenia dla raf koralowych" - pisze focus.pl.

Zainteresowanie rafami przez turystów też nie pozostaje bez konsekwencji; głównie zanieczyszczenie i zamulenie wód przybrzeżnych.

Zjawisko wymierania raf koralowych trwa od wielu lat; eksperci biją na alarm, ale na razie nie widać poprawy sytuacji. Co ciekawe, w 2013 roku naukowcy opisali w magazynie "Nature Communications", że zanikanie ekosystemów raf koralowych może świadczyć o tym, że te zmiany wpływają także na potencjał wzrostu raf. "Nasze analizy wzrostu raf na Karaibach są alarmujące. Nie badaliśmy jedynie, ile koralowców tam występuje, ale przyjrzeliśmy się także biologicznym czynnikom, które decydują o tym, czy rafy będą się powiększać, czy raczej erodować" - powiedział prof. Chris Perry z University of Exeter, który prowadził badanie. Jak dodał, zmniejszona zdolność raf do wzrostu może mieć poważne skutki przy przyszłym podnoszeniu się poziomu mórz - cytowała wypowiedź naukowca PAP.

Naukowcy są zdania, że aby zachować swoje struktury, rafy muszą składać się z przynajmniej 10 proc. żywych koralowców. Niektóre już przekroczyły ten minimalny próg.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.