Facebook Google+ Twitter

Karaiby i południowe wybrzeże USA narażone na huragany

Amerykańscy meteorolodzy alarmują: według prognoz nawet 20 silnych burz tropikalnych, z których mogą powstać huragany, przejdzie przez Atlantyk do końca listopada.

 / Fot. Montgomery, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/KlausAnim_22-24.gifLa Nina, nazywana "niegrzeczną dziewczynką", to zjawisko polegające na okresowych zmianach temperatury w wodach Pacyfiku. W rezultacie działalności oceanicznych prądów na zachodzie Oceanu Spokojnego woda się ociepla, natomiast na wschodzie się ochładza. La Nina jest powodem nasilania się ekstremalnych zjawisk pogodowych w Japonii i Australii oraz suszy w Ameryce Południowej.

"La Nina może nasilić aktywność innych huraganów na Atlantyku poprzez osłabienie pionowych uskoków wiatru w rejonie Karaibów i tropikalnej strefy oceanu" - podają przedstawiciele NOAA. Konsekwencją tego procesu mogą być burze tropikalne. NOAA prognozuje, że tylko do końca listopada może być ich nawet 20, a niektóre mogą przechodzić w huragany.

Co ciekawe, "niegrzeczna dziewczynka" spowoduje spadek aktywności huraganów w innych rejonach świata, np. w obszarze Francuskiej Polinezji i wysp Galapagos.

Źródło: rzeczpospolita.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.