Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1405 miejsce

Karaimi – razem, ale osobno

W XIII-XIV wieku przybyli z Krymu na polskie Kresy. Ich religia wywodzi się z judaizmu, a język należy do grupy języków tureckich. Przez wieki przejęli wiele od narodów, wśród których przyszło im żyć, a jednak zachowali swoją odrębność.

1 z 18 Następne zdjęcie
Zdjęcie: W Haliczu, na skarpie nad Dniestrem stoją jak megalityczne obeliski... Fot. Katarzyna Lisowska
W Haliczu, na skarpie nad Dniestrem stoją jak megalityczne obeliski... Fot. Katarzyna Lisowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.04.2009 00:13

Mam pytanie odnośnie nazwiska Łopatto...czy mogę prosić o jakiekolwiek informacje idące w tym temacie? Od niedawna szukam moich korzeni...Łopatto to dość rzadkie nazwisko z góry dziękuję! Stronka super!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.10.2007 13:52

Wow... Podziekowania dla Anny Sulimowicz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam wszystkich ponownie.
Wygląda na to, że mamy odpowiedź na wiele pytań! Po naszej dyskusji na temat znaczenia niektórych napisów oświeciło mnie, że przeciez najlepiej zapytac u źródła. Wysłałam email na adres podany na stronie polskich Karaimow, z prosbą o zweryfikowanie informacji podanych przez mnie w podpisach zdjęć oraz o wyjaśnienie różnych watpliwości. Dostałam odpowiedź od pani Anny Sulimowicz, którą za jej zgodą zamieszczam poniżej.

Witam,
co do podpisów pod Pani zdjęciami mam kilka uwag:
1. Stare płyty nagrobne w Haliczu nie mają napisów z tyłu, tylko stawia się je w nogach grobu (a nie w głowach, jak to jest przyjęte np. na chrześcijańskich), stąd napis jest z przodu, a grób znajduje się za nagrobkiem.

2. na nagrobkach powtarzają się nazwiska karaimskie, które mogą brzmieć z polska czy z rosyjska, choć raczej nie z żydowska (są nazwiska patronimiczne pochodzace od imion biblijnych, ale w wersji polskiej np. Leonowicz, Józefowicz czy karaimskiej Eszwowicz, jedyny wyjątek to Szulimowicz, które pochodzi od formy imienia Szałom). O nazwiskach i imionach karaimskich znajdzie Pani informacje w artykułach w Awazymyz.
Nagrobki na cmentarzu w Haliczu zostały skatalogowane i opisane w j. ukrainskim - Karaimskie kladovychche byla Halycza. Katalog nadmohylnych pam'atnikiv, Halicz 2000.

3. Co do napisów - oto kilka tłumaczeń
Kałsyn jaryk sahync - Niech pozostanie jasna pamięć (w dial. halickim)
Bunda astrahan - Tu spoczywa
Tynczłych toprahyna - Pokój jego prochom (w dial. trockim)

4. Co do treści zawartych w komentarzach: kalsyn po turecku (tak samo jak po karaimsku) to tryb rozkazujący dla III os. lp. od czasownika kal- zostawać, pozostawać.
Skrzynia-szafa z orzełkiem to dar Prezydenta RP Mościckiego dla Karaimów, były w niej przechowywane przywileje nadane nam przez królow Polski. Problemem raczej nie jest to, ze swieta są obchodzone w innym terminie, ale to, ze karaimi nie uznają Talmudu i rabinów. Ale po szczegóły w tej kwestii odsyłam do naszej strony i forum.
Pozdrawiam Anna Sulimowicz

i jeszcze informacja z drugiego maila:
- Co do różnic w terminach, to różnice w terminie świąt są jednym ze sposobów, zapewne najbardziej zauważalnym, w jakie różnice między karaimizmem a judaizmem talmudycznym (rabinicznym) się manifestuja, a wynikają one ze sposobu obserwacji astronomicznych niezbędnych do wyznaczania terminów (chodzi o księżyc w nowiu).

Marcinie, na Krymie nalezy odwiedzić Czufut Kale - "tam to dopiero jest cmentarz!" jak pisze pani Anna

dla chętnych do dalszych studiów podaję adres strony polskich Karaimów:
http://www.karaimi.org/

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ głównie za ciekawy temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Z Karaimami pierwszy raz zetknąłem się kilka lat temu na koloni pod Wilnem. Faktycznie, ludzie fascynujący, a fotoreportaż świetny. :)

I pamiętam do dziś stojącą w Trockiej kenesie szafę (relikwiarz? Nie mam pojęcia, jak to nazwać), którą wieńczył pięknie wyrzeźbiony orzełek... Kilkaset kilometrów od naszych granic i w prawie 70 lat po utracie Kresów. Niesamowite wrażenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż... kolega grupy pisze pracę magisterską o dziedzictwie kulturowym Krymu. Wybieramy się tam na wiosnę na rowerach :D Nie omieszkam wpisać do planu poszukiwanie wzdłuż trasy i na koniec przeszłości Karaimów
Kolejny bardzo oryginalny materiał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)
cieszę się, że zainspirowałam do poszukiwań i dociekań. No coż, kilka lat temu, zanim pierwszy raz pojechałam na wschod, też wiedziałam o Karaimach tylko tyle, że sa wymieniani w omówieniach struktury ludności na polskich Kresach jako jedna z narodowości, które występowały tam w maleńkim procencie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.10.2007 13:25

Wlasnie skonczylem rozmowe ze znajomym, ktory jest Zydem. Zadne z wyrazen "Kalsyn, Jaryk, Sahync" nie pochodzi z hebrajskiego... To chyba musi byc staroturecki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też dopiero dzieki Kasi dowiedziałam się o Karaimach. Dziękuję .Pomimo niezdrowych skojarzeń, masz u mnie +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.