Facebook Google+ Twitter

Karakałpacja - zapomniany rejon Uzbekistanu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-21 16:57

Karakałpakstan jest największym wilojatem (czymś w rodzaju województwa) Uzbekistanu, który dodatkowo posiada status autonomicznej republiki. Dziś pejzaż Karakałpacji stanowi głównie słona pustynia.

Według innych źródeł to nie jest żaden wilojat tylko po prostu autonomiczna republika. Zajmuje obszar ponad 1/3 powierzchni Uzbekistanu, na którym mieszka ok. 1300 tys. osób czyli niecałe 5 proc. ludności Uzbekistanu. Niegdyś teren ten był częścią Kazachstanu, później został włączony do Imperium Rosyjskiego, a od 1930 roku jest częścią Uzbekistanu. To tutaj Amu-Daria wpada do Morza Aralskiego, to tutaj był jeden z dwu największych aralskich portów - Moynak. Jeszcze w połowie XX wieku rosły tu ponoć lasy, w których grasowały tygrysy, a na polach uprawiano bawełnę. Według amerykańskiego przewodnika w czasie głodu w 1921 roku, na apel Lenina rybacy z Moynaku wyłowili w krótkim czasie rekordową ilość 21 tys. ton ryb ratując od śmierci głodowej mieszkańców regionu nadwołżańskiego. Znając historię, źródłem tej informacji mogła być jakaś propagandowa ulotka albo komunistyczna czytanka. Nawet jeśli rzeczywiście tak było, to kilkanaście lat później historia nie miała szansy się powtórzyć w związku z głodem na Ukrainie. Dziś pejzaż Karakałpacji stanowi głównie słona pustynia.

Uzbecy stanowią jedynie 33 proc. mieszkańców Karakałpaku, a sami Karakałpacy twierdzą, że zdecydowanie bliżej im do Kazachstanu niż do Uzbekistanu. Ich języki są bardzo zbliżone, natomiast uzbecki postrzegają jako zupełnie inną rodzinę. Gdyby mieli wybierać, to nie ma wątpliwości, że wybraliby Kazachstan. Ale los rzucił ich w objęcia Taszkientu i trudno, starają się żyć jak mogą. Tutaj zawsze rządziło jakieś inne imperium. Od Czyngis Chana, przez Tamerlana, po Imperium Rosyjskie. Nawet Uzbekistan jako taki został niepodległym krajem dopiero w 1991 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.