Facebook Google+ Twitter

Kard. Dziwisz: Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym Polska się odrodziła

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-11 12:34

Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że w święto odzyskania niepodległości nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym Polska się odrodziła. Podczas mszy świętej w Katedrze na Wawelu kardynał przypomniał bohaterstwo marszałka Józefa Piłsudskiego, którego nazwał człowiekiem czynu.

Stanisław Dziwisz podczas homilii odniósł się również do współczesności. Podkreślił, że każdy naród potrzebuje mądrych liderów, którzy potrafią podejmować dobre decyzje ponad podziałami partyjnymi. Dodał, że tacy przywódcy potrafią przedłożyć dobro wspólnoty i człowieka nad dobro osobiste i swojego stronnictwa politycznego.

Po zakończeniu mszy świętej na Wawelu prezydent Krakowa, przewodnicząca Rady Miasta i reprezentacje kombatanckie złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na placu, który od dziś nosi nazwę imienia Ojca Adama Studzińskiego. Był on kapelanem w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i uczestnikiem bitwy pod Monte Cassino.

W czasie II wojny światowej przedostał się do Palestyny, gdzie został kapelanem w tworzącym się wojsku polskim. Szlak wojenny zakończył we Włoszech. Pod Monte Cassino niósł duchową posługę rannym i umierającym na pierwszej linii frontu.

Po wojnie o. Studziński wrócił do Polski. Mieszkał i pracował w krakowskim klasztorze dominikanów do którego wstąpił w 1928 r. Był kapelanem i duszpasterzem harcerzy i legionistów Józefa Piłsudskiego, dla których był niekwestionowanym autorytetem. Za zasługi otrzymał wiele odznaczeń i nagród, w tym tytuł honorowego obywatela Krakowa i awans na generała brygady.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.