Facebook Google+ Twitter

Kard. Stanisław Dziwisz: Kościół w Polsce jest Kościołem zdrowym

  • Jan Hyba
  • Data dodania: 2013-10-12 12:32

- Mogę zatwierdzić, że Kościół w Polsce jest Kościołem zdrowym - mówił w RMF FM, kardynał Stanisław Dziwisz.

 / Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski"Mogę zatwierdzić, że Kościół w Polsce jest Kościołem zdrowym" - mówi w RMF FM, kardynał Stanisław Dziwisz. "Bądźmy obiektywni, nagłaśniane są jednostkowe przypadki pedofilii. Łatwiej pokazać błędy niż dobro. Ludzie są bardziej zainteresowani skandalami" - dodaje.

"W diecezji krakowskiej jest tylko jeden ksiądz skazany za pedofilię nieprawomocnym wyrokiem. Trzy wypadki sprawdzamy Podkreśla, że w jego diecezji służy ponad 2200 księży" - dodaje metropolita krakowski, wyjaśniając, że uogólniono błędy jednostek, a zapomniało się o całości.

"Łatwiej pokazać błędy niż dobro. Ludzie są bardziej zainteresowani skandalami" - mówi kardynał. Dodaje też, że może nieraz trzeba było być pokornym przed Panem Bogiem, ale też przed ludźmi. "Jak trzeba, to trzeba i przeprosić" - podkreśla kardynał Dziwisz.

Nie zgadza się z opiniami wygłoszonymi przez zmarłego w ubiegłym roku kardynała Martini, który tuż przed śmiercią powiedział, że Kościół jest zmęczony w Europie dobrobytu. "Nasza kultura się postarzała, nasze kościoły są wielkie, nasze klasztory są puste, a aparat biurokratyczny Kościoła rośnie. Nasze obrzędy i nasze stroje są zbyt wystawne".

Kardynał Dziwisz na dowód swojej opinii mówi: "w tym roku mamy o 100 kleryków więcej niż w zeszłym roku. Seminaria wcale nie pustoszeją. Nie zauważamy, żeby ludzie odchodzili od Kościoła. Zobaczymy, są teraz liczenia. Mniej więcej się utrzymuje ta sama ilość ludzi, którzy są w Kościele, którzy są praktykującymi katolikami. To widać zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem, przed Wielkanocą, gdzie ludzie przyjeżdżają z zagranicy, żeby się wyspowiadać, żeby się przygotować."

"Taki fakt z Nowej Huty - mówił mi proboszcz, że już byli bardzo zmęczeni, chociaż tam jest dużo kapłanów, spowiadali cały dzień. Wieczór, proboszcz mówi: "No chodźcie na wieczerzę wigilijną, zamkniemy kościół". Ludzie poszli na policję, żeby otworzyć kościół z powrotem. Ci ludzie chcą praktykować, są w Kościele, a my chcemy im służyć, spełniać nasze powołanie, nasze zadania, które są ciągle aktualne".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zamiast pokrętnych wypowiedzi, piętnowanie wartościowych duchownych (jak chociażby w niniejszym artykule kardynała Martini, czy też powszechnie już znanego ks. Lemańskiego)
Duchowni w Polsce powinni się tak mocno uderzyć w pierś, że zadudniło by w całej Europie.

Stać Was drodzy księża na wiele. Na luksusowe samochody, najnowsze gadżety, wystawne życie, służbę, drogie szaty i podróże. W rzeczywistości jesteście bardzo ubodzy. Ubodzy w wiarę, ubodzy w pokorę.
Nie mówcie ludziom co mają myśleć, czuć i o czym mówić. Co mają uważać za ważne a co nie. Nie macie takiego prawa. Możecie mieć jedynie takie życzenia, o spełnienie których możecie jedynie grzecznie poprosić - również w modlitwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brzmi to trochę jak propaganda sukcesu. Aż dziw bierze, że kardynał musi sięgać po statystyki, które tak na prawdę wcale nie muszą być obiektywne.
Sięgając do stwierdzonych przypadków ściganych prawem, kardynał zgrabnie próbuje odwrócić uwagę nie tylko od problemów pedofilii, zgorszenia wśród duchownych oraz bulwersującej opinię publiczną znanej wypowiedzi, ale narzuca, wręcz wmawia, że Kościół w Polsce jest zdrowy.
Biorąc pod uwagę ostatnie lapsusy językowe, może kardynał miał na myśli "zdrowo pokręcony?" Cóż, nie dowiemy się, bo tej wypowiedzi z pewnością nie będzie chciał sprostować.
Ponadto kardynał używa zwrotu skandal (w obliczy zjawiska pedofilii) i ma za złe społeczeństwu, że skupia się na skandalach a nie na pozytywnych aspektach funkcjonowania Kościoła.
Panie Dziwisz! Skandal, to może być wtedy, gdy któryś z księży powie coś głupiego. Pedofilia, to nie skandal - TO PRZESTĘPSTWO !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.