Facebook Google+ Twitter

Kardynał Andrzej Maria Deskur nie żyje. Miał 87 lat

Kardynał Andrzej Maria Deskur urodził się 29 lutego 1924 roku jako jedno z siedmiorga dzieci Andrzeja Deskura i Stanisławy z Kosseckich w Sancygniowie (diecezja kielecka). Zmarł 3 września 2011 roku o godzinie 18.

Ks. Kardynal Deskur. Zmarł 3 września 2011 roku o godzinie 18:00. / Fot. z albumu autorki/archiwum kuriiUczęszczał do gimnazjum im. Śniadeckiego w Kielcach, a po wybuchu wojny kontynuował naukę na tajnych kompletach w Krakowie. Studiował na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskał w roku 1945 tytuł magistra obojga praw (rzymskiego i kościelnego). Pełnił funkcje sekretarza "Bratniaka", najważniejszej w owym czasie organizacji samopomocy akademickiej, której prezesem był Karol Wojtyła.

Kapłaństwo
W listopadzie 1945 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 1 listopada 1946 r. otrzymał tonsurę - na tej samej Mszy Świętej Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie. W 1948 r. kardynał Adam Stefan Sapieha skierował go na dalsze studia uniwersyteckie do Fryburga Szwajcarskiego, gdzie w 1950 r. uzyskał tytuł doktora Świętej Teologii.

Czytaj także: Kardynał Dziwisz ostrzega przed księdzem Natankiem

20 sierpnia 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Pierre’a Gerliera w kościele parafialnym w Saint-Bonnet-les-Oules we Francji (na terenie tej parafii znajduje się posiadłość francuskiej gałęzi rodziny Descours). Ze względu na żelazną kurtynę nie mógł powrócić do Polski. Ponieważ nikt z kraju także nie mógł przyjechać, najbliższych zastąpili mu przy ołtarzu Regis i Gabrielle Descours wraz z rodzinami.

W ciągu następnych dwóch lat kontynuował studia na uniwersytecie fryburskim oraz pracował jako duszpasterz w Szwajcarii i Francji. W 1952 r. uzyskał doktorat ze specjalizacją w zakresie teologii moralnej nauk społecznych na Uniwersytecie Fryburskim.Po ich ukończeniu nadal powrócić do kraju.

Rozpoczął studia na Papieskiej Akademii Dyplomatycznej w Rzymie. Otrzymał godność prałata Jego Świątobliwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.