Facebook Google+ Twitter

Kardynał Dziwisz: Jan Paweł II nie rozmawiał o stanie wojennym

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-14 20:34

Jan Paweł II nie rozmawiał o stanie wojennym z prezydentem ZSRR Michaiłem Gorbaczowem - napisał w oświadczeniu wieloletni osobisty sekretarz papieża, kardynał Stanisław Dziwisz.

Odniósł się w ten sposób do filmu dokumentalnego autorstwa Ewy Ewart i jej wywiadu z Michaiłem Gorbaczowem, w którym były prezydent ZSRR powiedział, że Jan Paweł II uznał, iż wprowadzenie stanu wojennego przez gen. Jaruzelskiego było słuszną decyzją.

"W imię prawdy historycznej czuję się w obowiązku sprostować informacje podawane przez media, że były prezydent Michaił Gorbaczow usłyszał z ust Ojca Świętego Jana Pawła II, że wprowadzenie stanu wojennego było decyzją słuszną" - napisał kardynał.

Zaznaczył, że po konsultacjach z osobami, które uczestniczyły w spotkaniach papieża z prezydentem Gorbaczowem, stanowczo potwierdza, że "Ojciec Święty nie rozmawiał o stanie wojennym z panem Gorbaczowem".

"Papieska ocena stanu wojennego była zdecydowanie negatywna. W pamięci nosimy słowa Jana Pawła II: "Coście zrobili z tym narodem. Nie
zasługiwał na takie potraktowanie
" - przypomniał metropolita krakowski.

Dodał, że w drugim dniu stanu wojennego Jan Paweł II rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Ronaldem Reaganem i prezydentem Włoch Sandro Pertinim "w atmosferze ubolewania i współczucia dla narodu polskiego".

Źródło: ks. Robert Pietrzyk

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.