Facebook Google+ Twitter

Kardynał Dziwisz: Kaczyński na Wawelu? Komorowski nie wyrażał sprzeciwu

Kardynał Stanisław Dziwisz zdradził tygodnikowi "Do Rzeczy", że z pomysłem pochowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyszli do niego ministrowie. Duchowny stwierdził, że nie może sam podjąć takiej decyzji - i zapytał o zdanie Bronisława Komorowskiego. "Nie wyrażał sprzeciwu" - powiedział.

 / Fot. Jarosław Kruk (Jrkruk)Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział tygodnikowi "Do Rzeczy", że w pochowaniu prezydenta na Wawelu nie widzi niczego dziwnego. "Ka­czyń­ski jako pre­zy­dent z punk­tu wi­dze­nia na­ucza­nia Ko­ścio­ła nigdy nie zro­bił ni­cze­go nie­god­ne­go" - powiedział.

Duchowny stwierdził też, że Wawel nie jest tylko miejscem pochówku królów, ale narodowym sanktuarium, w którym pielęgnuje się pamięć o ważnych wydarzeniach. Takim niewątpliwie była katastrofa smoleńska.

Kardynał opowiedział dziennikarzowi, jak doszło do pochówku. "Kiedy po­ja­wi­li się u mnie mi­ni­stro­wie z proś­bą o po­cho­wa­nie Marii i Lecha Ka­czyń­skich na Wa­we­lu, po­wie­dzia­łem im, że musi to być spra­wą kon­sen­su­su spo­łecz­ne­go, że to kwe­stia zbyt wiel­kiej rangi, bym sam de­cy­do­wał" - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz.

Duchowny postanowił się skonsultować z Bronisławem Komorowskim oraz mnistrem administracji. "Nie wy­ra­ża­li żad­ne­go sprze­ci­wu" - powiedział.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Duchowny stwierdził też, że Wawel nie jest tylko miejscem pochówku królów, ale narodowym sanktuarium, w którym pielęgnuje się pamięć o ważnych wydarzeniach."

Szczególnym przykładem owej pielęgnacji jest pamięć o polskich oficerach - ofiarach NKWD. Urnę z ziemią z Katynia i skromną pamiątkową tablicę wstydliwie wmurowano w korytarzu, jakby chodziło o ich ukrycie, a nie wyeksponowanie. Może w 1990 r. było to podyktowane względami politycznymi, ale od tej pory minęło sporo czasu.
W 2010 r. prof. Franciszek Ziejka i Zbigniew Brzeziński proponowali przeniesienie tablicy i urny do przedsionka krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i utworzenie tam Sanktuarium Katyńskiego. Wojewódzki konserwator zabytków nie widział przeszkód, kuria również, ale nic się w tej sprawie nie dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze znajdzie się ktoś kto nie uwierzy Panie Zbigniewie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.