Facebook Google+ Twitter

Kardynał Dziwisz: Kaczyński na Wawelu? Komorowski nie wyrażał sprzeciwu

Kardynał Stanisław Dziwisz zdradził tygodnikowi "Do Rzeczy", że z pomysłem pochowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyszli do niego ministrowie. Duchowny stwierdził, że nie może sam podjąć takiej decyzji - i zapytał o zdanie Bronisława Komorowskiego. "Nie wyrażał sprzeciwu" - powiedział.

 / Fot. Jarosław Kruk (Jrkruk)Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział tygodnikowi "Do Rzeczy", że w pochowaniu prezydenta na Wawelu nie widzi niczego dziwnego. "Ka­czyń­ski jako pre­zy­dent z punk­tu wi­dze­nia na­ucza­nia Ko­ścio­ła nigdy nie zro­bił ni­cze­go nie­god­ne­go" - powiedział.

Duchowny stwierdził też, że Wawel nie jest tylko miejscem pochówku królów, ale narodowym sanktuarium, w którym pielęgnuje się pamięć o ważnych wydarzeniach. Takim niewątpliwie była katastrofa smoleńska.

Kardynał opowiedział dziennikarzowi, jak doszło do pochówku. "Kiedy po­ja­wi­li się u mnie mi­ni­stro­wie z proś­bą o po­cho­wa­nie Marii i Lecha Ka­czyń­skich na Wa­we­lu, po­wie­dzia­łem im, że musi to być spra­wą kon­sen­su­su spo­łecz­ne­go, że to kwe­stia zbyt wiel­kiej rangi, bym sam de­cy­do­wał" - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz.

Duchowny postanowił się skonsultować z Bronisławem Komorowskim oraz mnistrem administracji. "Nie wy­ra­ża­li żad­ne­go sprze­ci­wu" - powiedział.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Duchowny stwierdził też, że Wawel nie jest tylko miejscem pochówku królów, ale narodowym sanktuarium, w którym pielęgnuje się pamięć o ważnych wydarzeniach."

Szczególnym przykładem owej pielęgnacji jest pamięć o polskich oficerach - ofiarach NKWD. Urnę z ziemią z Katynia i skromną pamiątkową tablicę wstydliwie wmurowano w korytarzu, jakby chodziło o ich ukrycie, a nie wyeksponowanie. Może w 1990 r. było to podyktowane względami politycznymi, ale od tej pory minęło sporo czasu.
W 2010 r. prof. Franciszek Ziejka i Zbigniew Brzeziński proponowali przeniesienie tablicy i urny do przedsionka krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i utworzenie tam Sanktuarium Katyńskiego. Wojewódzki konserwator zabytków nie widział przeszkód, kuria również, ale nic się w tej sprawie nie dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze znajdzie się ktoś kto nie uwierzy Panie Zbigniewie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.