Facebook Google+ Twitter

Kardynał Dziwisz o kościelnej lustracji

Chcemy poznać prawdę do głębi, ale nie chcemy nikogo skrzywdzić - tak o założeniach dokumentu przyjętego przez polskich biskupów mówi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Obradujący na Jasnej Górze biskupi przyjęli stanowisko wobec lustracji duchowieństwa, zawierające m.in. zasady oceny i postępowania w sprawach współpracy księży ze Służbą Bezpieczeństwa PRL w latach 1945-1989. Dokument oparty jest na memoriale opracowanym przez powołaną pół roku temu w Archidiecezji Krakowskiej komisję "Pamięć i Troska".

"Najlepiej, aby ci ludzie Kościoła, którzy zawinili, sami poddali się i zaproponowali wyjście czy rezygnację z zajmowanych urzędów czy odejście z życia publicznego" - powiedział kardynał Dziwisz. Dodał, że takie rozwiązanie należałoby podjąć wspólnie z przełożonym zakonnym czy z biskupem.

Podkreślił, że do kwestii lustracji w Kościele należy podejść z troską także o tych, którzy krzywdzili. "Nie oznacza to, by łatwo przebaczyć, trzeba wyciągnąć konsekwencje" - zaznaczył metropolita krakowski. Podkreślił, że konieczne jest naprawienie i wynagrodzenie wyrządzonych krzywd, ale także przebaczenie i pojednanie.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.