Facebook Google+ Twitter

Kardynał Glemp kończy posługę prymasa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-18 11:32

Dziś kardynał Józef Glemp, w 80. urodziny, kończy posługę prymasa. Główne uroczystości rozpoczną się w samo południe w Inowrocławiu. Tam też zostanie otwarty Instytut Prymasa Józefa Glempa.

Jak przyznaje kardynał z 28 lat sprawowania posługi prymasa najtrudniejsze były lata 80. - Stan wojenny, śmierć księdza Jerzego Popiełuszki, ataki na krzyże, Oświęcim i Jedwabne - to wszystko były bardzo trudne chwile, myślę że żeśmy to godnie przeżyli - powiedział.

Jutro tytuł prymasa Polski przejmie arcybiskup Henryk Muszyński. Po 17. latach tytuł prymasa wraca więc do metropolity gnieźnieńskiego. Tak zdecydował papież Benedykt XVI, kierując się względami natury historycznej i prawnej. To w Gnieźnie w 1000 roku powstała pierwsza polska Archidiecezja Metropolitalna. To tam przechowywane są relikwie świętego Wojciecha Męczennika - patrona Polski.

Jak podkreśla arcybiskup Muszyński a od jutra prymas Polski, Gniezno zawsze było symbolem jedności. - Ludzie przyjeżdżali do Gniezna z trzech zaborów ponieważ tam był patron Polski. Nie było Polski na mapie, ale Polska istniała w sercach Polaków i Gniezno było tym jedynym miejscem gdzie można było przeżywać jedność i ciągłość - tłumaczył.

Nowy prymas Polski swój urząd będzie pełnił tylko przez trzy miesiące. 20 marca 2010 roku abp. Muszyński przechodzi na emeryturę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.