Facebook Google+ Twitter

Kardynał Sodano i abp Michalik wygłoszą homilie podczas uroczystości pogrzebowych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-16 17:16

Obydwu liturgiom w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego będzie przewodniczył kard. Angelo Sodano. Dziekan Kolegium Kardynalskiego wygłosi homilię na Mszy św. w Warszawie. Podczas pogrzebu Pary Prezydenckiej homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Jak poinformowała w dniu wczorajszym Nuncjatura Apostolska w Polsce, zarówno na uroczystości pogrzebowej w Warszawie, jak i w Krakowie, Ojca Świętego Benedykta XVI będzie reprezentował kard. Angelo Sodano, dziekan Kolegium Kardynalskiego.

Sobotnia Msza św. na pl. Piłsudskiego, będąca pożegnaniem wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, rozpocznie się o godz. 13. Będzie ją koncelebrował Episkopat Polski pod przewodnictwem kard. Sodano, który również wygłosi homilię. Początek i zakończenie wygłoszone będą w języku włoskim, zasadnicza część zostanie przeczytana po polsku.

Przed błogosławieństwem modlitwę za tragicznie zmarłych odmówią przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Na zakończenie zgromadzeni odśpiewają pieśń „Boże, coś Polskę”.

O godz. 18, w archikatedrze warszawskiej św. Jana rozpocznie się Msza św. w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich. Uroczystości przy wystawionych trumnach z ciałami Pary Prezydenckiej przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Po Mszy św. rozpocznie się modlitewne czuwanie, które zakończy się w niedzielę o godz. 7 rano.

Pogrzeb Prezydenta i jego Małżonki odbędzie się w niedzielę, 18 kwietnia w Krakowie. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w bazylice Mariackiej o godz. 14. Będzie jej również przewodniczyć przedstawiciel Ojca Świętego, kard. Angelo Sodano. Wraz z nim Eucharystię będą koncelebrować biorący udział w uroczystościach kardynałowie, arcybiskupi i biskupi z Polski i z zagranicy. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Po Mszy św. kondukt pogrzebowy przejdzie do katedry wawelskiej. Liturgię pogrzebową odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną złożone krypcie, która stanie się miejscem pamięci zarówno Prezydenta Rzeczpospolitej oraz tych wszystkich, którzy zginęli, pełniąc publiczną misję w służbie Polsce, jak i ofiar z Katynia sprzed siedemdziesięciu lat.


Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.