Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2291 miejsce

Karetki bez lekarzy - unijne przepisy w pogotowiu ratunkowym

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-12-04 07:37

Piotr Karpiński, ratownik medyczny z 12-letnim stażem, od nowego roku bez lekarza będzie jeździł karetką do chorych i udzielał im pierwszej pomocy. Takie możliwości stwarza ustawa o ratownictwie medycznym, która wchodzi w życie 1 stycznia.

fot. Dziennik ŁódzkiOd nowego roku Piotr Karpiński, ratownik medyczny z 12-letnim stażem, będzie jeździł w karetce bez lekarza i udzielał pierwszej pomocy chorym; będzie postępował według ściśle określonych procedur.

Chociaż takie zasady obowiązują już w większości krajów europejskich, łodzianie niepokoją się, czy wzywając karetkę bez lekarza będą mogli liczyć na fachową pomoc i czuć się bezpiecznie. Czy ratownicy medyczni podołają obowiązkom i staną na wysokości zadania?

- Nie obawiam się sytuacji krytycznych, gdyż mam spore doświadczenie w ratowaniu ludzi - mówi Piotr Karpiński. - Chrzest bojowy przeszedłem już latem, kiedy awaryjnie jeździłem na wizyty do chorych bez lekarza. Dałem sobie radę. Ratownik działa według określonych procedur, dotyczących m.in. reanimacji, postępowania w przypadku zawału serca i ataku astmy. Może wykonywać zastrzyki dożylne i domięśniowe oraz podawać leki z listy zawierającej 24 specyfiki, m.in. przeciwbólowe, nasercowe i adrenalinę.

W sytuacjach wątpliwych będzie można skonsultować się z lekarzem, który ma dyżurować w centrum powiadamiania ratunkowego lub wezwać do pomocy karetkę reanimacyjną z lekarzem. Pacjenci nie mają się czego obawiać.

- Na początek będzie jeździło bez lekarza pięć karetek wypadkowych - mówi Bogusław Tyka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. - Zatrudnionych w nich będzie 40 ratowników. Dwóch przypada na zespół. Pracują na cztery zmiany. Mają jak najszybciej dostarczyć chorego do szpitala. Sukcesywnie będzie zwiększana liczba karetek bez lekarzy, w których mają jeździć doświadczeni ratownicy (co najmniej 5 lat praktyki zawodowej). Docelowo będzie ich 21. W karetkach specjalistycznych, reanimacyjnych, nadal będą lekarze.

Pięć zespołów ratowniczych będzie jeździło w mniejszych niż dotychczas ambulansach, na które pogotowie ogłosiło przetarg.

* * * * *

Ratownik medyczny to osoba mająca kwalifikacje do ratowania życia, która potrafi reanimować, robić zastrzyki, opatrywać rany. Ma wyższe wykształcenie zawodowe (licencjat) zdobyte w Uniwersytecie Medycznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To rzadki przypadek, aby proczłowiecza UE zdejmowała lekarzy ze stanowisk. To za dużo u nas lekarzy czy co? A jesli u nas lekarz zarabia podobnie co ratownik to o co chodzi?
A może zachodni ratownik potrafi tyle co u nas ratownik + lekarz? Zresztą przy takich płacach niech jeżdżą i jedni i drudzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.