Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karetki pogotowia mają nowoczesny system teletransmisji medycznej

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Ratownictwo Medyczne w Polsce nie ma zbyt pochlebnej opinii. Ale wciąż trwa doskonalenie jego pracy. Karetki pogotowia wyposażane są sukcesywnie w nowoczesny sprzęt, który zwiększa szansę chorego na wyleczenie.

System Ratownictwa Medycznego w Polsce (prawidłowo - Państwowego Ratownictwa Medycznego), powołany do ratowania życia i zdrowia ludzkiego, pozostawia wiele do życzenia. Tworzą je m.in. centra powiadamiania ratunkowego, Zespoły Ratownictwa Medycznego, w tym karetki pogotowia typu S i P oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Mimo tylu instytucji specjalistycznych, wyposażonych w odpowiedni sprzęt medyczny i ludzi przygotowanych do niesienia pomocy w nagłych przypadkach, chorzy umierają. Często z zaniedbań niektórych ogniw ratunkowych.

Systematyczne doskonalenie pracy zespołów i instytucji ratunkowych, m.in. poprzez szkolenie i wyposażanie ich w nowoczesny sprzęt, tzw. system teletransmisji medycznej, ma na celu poprawę istniejącej sytuacji. Przede wszystkim chodzi o wyposażenie karetek pogotowia w urządzenia zdolne do bieżącego połączenia i przekazywania danych z zapisu EKG chorego, bezpośrednio z ambulansu do specjalisty w szpitalnym ośrodku kardiologicznym.

Jak donosi polskieradio.pl, dzięki takim właśnie specjalnym urządzeniom nadawczym, zainstalowanym w karetkach w wielu rejonach Polski, "zapis EKG pacjenta jest przesyłany bezpośrednio z ambulansu do specjalisty z ośrodka kardiologicznego". To pozwala na szybszą i skuteczniejszą diagnozę lekarską. Urządzenia te działają już są w 900 karetkach, na 1400 funkcjonujących w polskim systemie ratownictwa medycznego. W trakcie wdrażania nowoczesnego systemu jest obecnie m.in. pogotowie sądeckie.

Teletransmisja danych EKG, zdaniem lekarzy specjalistów, jest szczególnie ważna i cenna w przypadku pacjentów, u których podejrzewa się ostry zawał serca. Renata Korpak-Wysocka, ordynator oddziału kardiologii inwazyjnej szpitala w Nowym Sączu wyjaśnia, że istotne jest to zwłaszcza, "gdy dochodzi do martwicy mięśnia sercowego". W takich przypadkach, "szybka diagnoza zapobiega zarówno powikłaniom pierwotny, takim, jak nagłe zatrzymanie krążenia, jak i wtórnym, takim jak pęknięcie serca, niewydolność serca, arytmia".

Profesor Dariusz Dudek z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dodaje istotny szczegół: szybsza diagnoza "zmniejsza również zagrożenie utraty życia pacjenta".

Jak mówi, "u pacjenta, który ma jasny obraz zawału serca w EKG, niepotrzebna staje się diagnoza w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym". W innym przypadku pacjent traci tam nawet 60 minut, a takie opóźnienie procesu leczniczego powoduje wzrost śmiertelności, nawet o kilka procent" - podkreśla prof. Dariusz Dudek.

Na oddział kardiologiczny Szpitala w Nowym Sączu, trafia dziennie około 2 -3 pacjentów z ostrym zawałem, który wymaga natychmiastowej interwencji kardiochirurga.

Tylko dzięki współdziałaniu zespołów ratownictwa medycznego Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego i Oddziału Kardiologii Inwazyjnej szpitala, możliwe jest m. in. optymalne skrócenie czasu powstawania niekorzystnych zmian w mięśniu sercowym w czasie zawałów serca. Zwiększa to zarówno szanse uratowania życia pacjenta, jak też szybką i skuteczną rekonwalescencję.

W ocenie prof. Dariusza Dudka, Sądeckie Pogotowie Ratunkowe jako pierwsze w kraju uporało się z kwestią zaopatrzenia i uruchomienia dwóch systemów aparatury w karetkach (Lifenet i Zoll).

Pod koniec lipca 2012 roku, do ogólnopolskiego systemu telemedycyny ratunkowej Lifenet, została włączona kolejna małopolska placówka medyczna - Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie. Tarnowski Oddział Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego, został również wyposażony w urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej Lucas2. Wcześniej system ten wdrożono m.in. w Chrzanowie, Krakowie, Nowym Targu, Nowym Sączu i Zakopanem.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto