Facebook Google+ Twitter

Kargul i Pawlak jak za dawnych lat

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-08-26 10:30

"Kargul podejdź no do płota, jak i ja podchodzę" - niektórzy z czytających doskonale pamiętają te słowa pochodzące ze szklanego ekranu. To wciąż żywe i chyba jedno z najczęściej powtarzanych powiedzeń.

Filmowi bohaterowie:Kargul i Pawlak. / Fot. Łukasz Kołtacki Jakiś czas temu (film powstał w latach 60. ubiegłego wieku) cała rodzina, a może i wspólnie z sąsiadami zza ściany, siadała przed telewizorem i oglądała polską komedię „Sami swoi”. Dla tych co nie wiedzą lub już nie pamiętają przypomnę tylko, że była to pierwsza część trylogii ( następne to „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”) o losach Władysława Kargula i Kazimierza Pawlaka - repatriantów ze Wschodu. Nie sposób aby tu nie wspomnieć, że film wyreżyserował Sylwester Chęciński. Sceny do filmu kręcono w wiosce Dobrzykowice znajdującej się koło Wrocławia. I mimo tego, iż aktorzy, którzy wcielili się w głównych bohaterów serialu czyli Władysław Hańcza (Kargul) oraz Wacław Kowalski (Pawlak) opuścili już ten ziemski padół, w pamięci swoich fanów pozostaną na zawsze.

Do Dobrzykowic cały czas przyjeżdżają turyści aby na własne oczy zobaczyć jak wygląda dom i podwórze filmowego Kargula i Pawlaka. Sprawdzają czy wszystko jest takie samo jak zapamiętali, czy może są jakieś rozbieżności. Domy nadal stoją niezmienione od lat. Tylko stodoła ze starości się już rozleciała. Upływ czasu i jej dał się we znaki.

Już niebawem, bo 22 sierpnia odbędzie się kolejny festyn filmowy ”Sami swoi”. Rozpocznie się o godz. 15.30 na terenie boiska szkolnego. Zapewne tak jak i w latach ubiegłych przybędzie dużo osób. Organizatorzy przygotowali ciekawe atrakcje np. wystawę fotograficzną przedstawiającą Kresy Wschodnie sprzed II wojny światowej czy pokazujące życie Kresowiaków na Dolnym Śląsku po 1945 roku. Będzie można też spotkać Witolda Pyrkosza i wielu innych aktorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jasne, ze powinno. Chyba nie doczytano do końca w moderce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie powinno być jako "Gość dnia"?

Przy okazji nadmienie, że Wacław Kowalski ostatnie lata swojego życia spędził w Brwinowie i także leży na miejscowym cmentarzu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.