Facebook Google+ Twitter

Kariera w zasięgu ręki

Student też człowiek, jeść i gdzieś mieszkać musi. Sukces zawodowy nie jest efektem jednorazowego wysiłku. Wymaga wytrwałości i kreatywności

Niemożliwe już w zasięgu wzroku! / Fot. Dariusz GrochockiNiektórzy z nas na kolejnych latach studiów uświadamiają sobie konieczność życia na własny rachunek. Właśnie, dla niektórych to konieczność, a dla innych czysta przyjemność. Tym drugim rynek pracy przypomina laboratorium, w którym próbują swoich sił, zdolności i motywacji. Do których ty sam siebie zaliczasz? Jeżeli po studiach nie wyjedziesz za granicę w poszukiwaniu chleba, będziesz zmuszony radzić sobie w polskich warunkach.

Wybiegając w przyszłośćWybór kierunku studiów - od tego wszystko się zaczyna. Często jest dziełem przypadku, u innych wpływ rówieśników bądź autorytetu. Kolejni kierowali się ekonomicznymi kryteriami wybiegając myślą w przyszłość. Jednak jakikolwiek nie byłby twój scenariusz jedno musisz sobie uświadomić. Uczelnia przyjmując ciebie na studia powinna uwzględniać cały trzy - bądź pięcioletni proces kształcenia. Nie chodzi tylko o program dostosowany do wymagań Państwowej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Gospodarka bardzo szybko zmienia się. Nie zawsze jest możliwe dopasowanie programu studiów do aktualnych warunków na rynku pracy. W Polsce nadal występuje nierównowaga między popytem i podażą pracy. Jedną z naszych niechlubnych rekordów jest najwyższa stopa bezrobocia młodzieży wśród krajów UE (43%). Natomiast bezrobocie absolwentów szkół wyższych w IV kwartale 2003 r. wynosiło około 30%. Są to tylko liczby, z którymi nie musimy mieć nic wspólnego.

Kiedy studiujemy na uczelni niepublicznej oznacza to być może, że już osiągnęliśmy sami, bądź w spadku po rodzicach, pewien poziom życia. Mimo to, trzeba wymagać od uczelni, ponieważ koniunktura nie jest stabilna. Dziś stać ciebie na opłacenie czesnego. Jutro może być inaczej. Uczelnia bierze na siebie obowiązek takiego kształcenia, które wybiega w przyszłość uwzględniając dynamikę rynku. Za pięć lat sytuacja absolwentów twojego kierunku studiów będzie zupełnie inna niż dziś. Przepowiadanie przyszłości może wyrażać się np. w nauce języka obcego biznesowego, programów księgowych (CDN Optima, Symfonia), systemów zarządzania firmami (ERP), statystycznych (SPSS) czy graficznych (Corel). Są to rzeczy, które przydadzą się na wielu stanowiskach pracy. Nie wystarcza bowiem już komunikatywny angielski i znajomość pakietu MS Office. Brakuje nam na uczelni dodatkowych warsztatów, szkoleń zawodowych, by nabyć umiejętności potwierdzone certyfikatem.

Nauka przedsiębiorczościParafrazując słowa Kennedy'ego: "Nie pytaj, co uczelnia może zrobić dla ciebie, pytaj co ty możesz zrobić dla uczelni" (czytaj: sami dla siebie). Podczas studiów powinniśmy wykazywać się aktywną postawą wobec problemów rynku pracy. Organizujmy się, twórzmy koła przedsiębiorczości. Zapraszajmy praktyków biznesu. Niech przedstawiciele firm podpowiedzą nam, jak przygotować się do wykonywania swojej profesji. Niektórzy z nas narzekają na bezużyteczność wiedzy przekazywanej na wykładach. Same studia nie wystarczą. Dają ci bazę do tego, by stać się na tyle kreatywnym, aby znaleźć swój pomysł na biznes. Jeżeli marzysz o satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy nie polegaj tylko i wyłącznie na samych wykładach. One są ważne, ale nie najważniejsze. Rozwiązaniem są np. "case study", na których specjaliści różnych branż przedstawialiby sytuację na rynku.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.