Facebook Google+ Twitter

Kariera zawodowa w Polsce?

Polska stała się jednym z liderów pod względem atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych. Czy przestaniemy wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy?

Dziś bezrobocie w Polsce wynosi 15,6 proc. podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, największe jest w województwach warmińsko-mazurskim (24,5 proc.) oraz zachodniopomorskim (21,9 proc.). Najmniejsze natomiast w mazowieckim (12,6 proc.) i małopolskim (12,0 proc.). Coraz częściej bezrobotni myślą o wyjeździe do krajów Unii Europejskiej w poszukiwaniu pracy.

Łódzka fabryka Gillette. 2 tys. pracowników, 1,5 mld sztuk maszynek rocznie fot. Kamil JóźwiakWedług sondażu PBS DGA (Pracownia Badań Społecznych) przeprowadzonego na zlecenie "Gazety Wyborczej" co drugi człowiek w przedziale wiekowym 18-24 lata rozważa wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy. Wśród ludzi powyżej 24 roku życia możliwość taką rozważa co piąty. Jednak czy wyjazd w poszukiwaniu pracy za granicami naszego kraju jest słuszny? Według badań Ernst & Young, firmy świadczącej usługi z zakresie doradztwa biznesowego- nie. Na pytanie „czy wyjechałbyś za granicę?” student IV roku dyplomacji - Rafał Spórek odpowiada- „Nie, znalazłem w naszym kraju dobrą pracę w dużej międzynarodowej firmie, dzięki której mogę się rozwijać. Miałem okazję być w Anglii i zdecydowałem wrócić, gdyż nie studiuję po to by pracować w sklepie.

Mimo dużego zaangażowania zagranicznych inwestorów w polski rynek pracy, płace pozostawiają wciąż wiele do życzenia. W porównaniu z choćby Luksemburgiem Polska jest daleko w tyle; minimalna płaca w Luksemburgu wynosi 1 503 euro, w Polsce trzykrotnie mniej (234 euro). Wysokie płace są również w innych zachodnich państwach, takich jak Francja czy Irlandia. Najmniejsze natomiast - poza Polską - w Estonii, Węgrzech i Słowacji.

Europa Środkowa to bardzo atrakcyjny region dla inwestorów zagranicznych. W 2005 roku powstało 197 tysięcy miejsc pracy, w samej Polsce pracę znalazło 38 tysięcy osób. W czerwcu opublikowany został raport, według którego Polska jest liderem wśród krajów przyciągających duże, w większości produkcyjne inwestycje. Spadek bezrobocia tłumaczony jest również emigracją do innych krajów Unii. Migracja ludzi nie ma jednak dużego wpływu na spadek bezrobocia - Nie jest prawdą, że bezrobocie maleje jedynie z powodu zagranicznych wyjazdów Polaków - powiedziała podczas konferencji prasowej minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata. - Nie jest też prawdziwa rozpowszechniona liczba 2 milionów osób, które wyjechały z kraju w poszukiwaniu pracy. Ministerstwo szacuje, że było ich ok. 600 tys.

Gdyby za spadkiem bezrobocia stała emigracja, mielibyśmy jedynie spadek bezrobocia bez jednoczesnego wzrostu zatrudnienia. A według Głównego Urzędu Statystycznego jest inaczej. Problem pojawia się dopiero w sytuacji, kiedy wykształceni i wykwalifikowani specjaliści decydują się na wyjazd. Dotyczy to głównie lekarzy i pielęgniarek. Bezrobocie wciąż spada, jednak nie ma zbyt dużych szans na to by osiągnąć poziom 10-procentowy. Na to potrzeba jeszcze wielu lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Polak, Polak... A kto to jest?! Aaaaaaa, to taki... lud na wymarciu.."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.