Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28842 miejsce

Karierę można zrobić wszędzie. W Polsce też

Każdego roku wielu naszych rodaków wyjeżdża w najdalsze zakamarki globu w pogoni za karierą i pieniędzmi. Są jednak tacy, którzy zostają i realizują się w Polsce. Tak, jak Olaf Sawajner - najmłodszy wykładowca w Europie.

Olaf Sawajner wygłasza referat na konferencji "Edukacja w dobie Internetu" (SWPS 2009). / Fot. NieznanyKażdego roku wielu naszych rodaków wyjeżdża w najdalsze zakamarki globu w pogoni za pieniędzmi, nie łatwiejszymi, czy szybszymi, ale takimi na europejskim poziomie. Większość osób, po osiągnięciu celu, wraca do kraju, by założyć rodzinę i móc sobie pozwolić na normalne życie, tj. utrzymać rodzinę, kupić dom, samochód i, od czasu do czasu, wyjechać na wakacje nad polskie morze. Wielu z tych, którzy wyjechali zostaje zagranicą, by kontynuować edukację, realizować plany zawodowe i spełnić swój american dream. Na szczęście są też tacy, którzy zostają w Polsce i próbują zrealizować swoje plany i marzenia w kraju.

Taką właśnie osobą jest Olaf Sawajner, najmłodszy wykładowca w Europie. Pierwsze wykłady dla studentów poprowadził w wieku 19 lat, nie posiadając jeszcze wyższego wykształcenia. To robi wrażenie - tym bardziej, że polskie prawo wyklucza możliwość prowadzenia zajęć akademickich przez osoby, które nie spełniają ustawowych wymogów (by prowadzić wykłady w placówce podlegającej pod Ministerstwo Edukacji Narodowej lub Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego trzeba mieć ukończone studia i posiadać dyplom co najmniej magistra). Olaf został wykładowcą, mimo że nie spełniał najważniejszego kryterium. Jak to sie stało? Dostał taką szansę ze względu na swoje bogate doświadczenie zawodowe, prowadzone badania oraz liczne publikacje.

Wbrew prawu, na drodze rozwoju...
Olaf Sawajner jest nie tylko wykładowcą i trenerem, który w salach wykładowych i aulach spędził grubo ponad 2 000 godzin, lecz także aktywnym badaczem. Prowadzi badania na pograniczu różnych dziedzin m.in. psychologii i biznesu. Wyniki badań przedstawia na ogólnopolskich konferencjach i opisuje w artykułach, których napisał już dziesiątki. Jego publikacje trafiły m.in. do bazy wiedzy przeznaczonej dla 15 000 prezesów i kadry zarządzającej - projektu współfinansowanego ze środków UE. Na przełomie 2010/11 roku, do rąk czytelników trafi, druga już, książka Olafa Sawajnera - Skuteczne techniki NLP

Fart czy ciężka praca?

Można by powiedzieć - ok, poszczęściło mu się, miał sporo wolnego czasu na studiach i mógł się realizować. Prawda jest jednak taka, że tylko dzięki własnej pracy i ambicji zaszedł tak daleko. W przeciwieństwie do wielu rówieśników nie studiował zaocznie, ale dziennie - w latach 2008/09 i 2009/10 był nawet stypendystą rektora SWPS. Konsekwentnie stawiał na rozwój osobisty - ukończył kilkadziesiąt szkoleń i kursów oraz kilkanaście fakultetów. Jak sam mówi: -Im więcej wysiłku włożymy w osiągnięcie naszego celu, tym większą będziemy mieli z niego satysfakcję.

Mimo że jest młody, posiada bogate doświadczenie - był dyrektorem zarządzającym, project managerem, trenerem, doradcą, negocjował duże kontrakty. Kiedy czytamy taki opis i dowiadujemy się, że dotyczy dwudziestotrzylatka, który w tym roku będzie bronił swojej pracy magisterskiej - przecieramy oczy ze zdumienia.

I niech jego przykład będzie dowodem na to, że Polak potrafi. Również we własnym kraju.

W artykule wykorzystano fragmenty ustawy z 26 stycznia 1982 r. o Karcie Nauczyciela oraz ustawy z 27 lipca 2005 r., dotyczącej nauczycieli akademickich (prawo o szkolnictwie wyższym).


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Sama prawda
  • Sama prawda
  • 12.06.2012 00:00

Napisał dziesiątki artykułów (może online, na blogu itp., ale nie naukowych), aktywny badacz, to czemu na ma już habilitacji. Przyczepiłem się tego, gdyż przedstawianie z pewnością (tak przypuszczam) niezłego młodego szkoleniowca, dodatkowo jako badacza, naukowca jest kłamstwem, gdyż takiego dorobku on nie ma. Poza tym autorka napisała tylko jeden artykuł reklamujący szkolenia swojego znajomego i znikła z serwisu. Dwie książki rozumiem, ale proszę pamiętać, że książki droga autorko służą do autopromocji trenerów i wszyscy tak robią, kreują się na eksperta, a teraz można wydać każdy shit w dowolnym nakładzie, czasem za to płacąc a czasem nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr B.
  • Piotr B.
  • 25.03.2012 00:26

Gratuluję temu Panu, ale on nic nie produkuje w sensie fizycznym. Ot poprostu gadanie... NLP jest tematem modnym więc ludzie się pchają na szkolenia, więc można z tego wyciągać kasę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
esesncja
  • esesncja
  • 03.12.2010 21:06

brawo!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.