Facebook Google+ Twitter

"Kariery w półmroku. Hitlerowskie elity po 1945 " Norberta Freia

Kto chce poznać cienie przeszłości elit III Rzeszy, powinien sięgnąć po "Kariery w półmroku. Hitlerowskie elity po 1945" Norberta Freia. Poznasz kariery z wojenną hipoteką wszystkich przedsiębiorców, prawników, dziennikarzy, oficerów i lekarzy.

Pozycja "Kariery w półmroku. Hitlerowskie elity po 1945" jest
znakomicie udokumentowaną książką profesora uniwersytetu w Jenie, Norberta Freia. Jest on autorem wielu publikacji dotyczących historii Niemiec. Autor stara się w książce odpowiedzieć na pytanie: co się stało z ludźmi, którzy robili kariery w Trzeciej Rzeszy oraz wysługiwali się reżimowi hitlerowskiemu?
Dlaczego po wojnie kontynuowali oni swoje kariery w Republice Federalnej?
Co stało się z przedsiębiorcami, prawnikami, dziennikarzami, lekarzami i innymi, którzy byli wiernymi wyznawcami i posłusznymi wykonawcami poleceń zbrodniarzy osądzonych w Norymberdze?

Po wojnie w Europie zapanował czas czystek w Niemczech,
później życie potoczyło się swoim trybem. Autor odpowiada na konkretne pytania, opisuje losy konkretnych osób. Dowiemy się, co robili po 1945 roku m.in.: Werner Best - główny radca prawny Gestapo, Reinhard Gehlen - szef wywiadu na wschodzie, Julius Hellervorden - uczestnik programu eutanazji osób chorych psychicznie, Jozef Neckermann - specjalista od przejmowania żydowskich przedsiębiorstw i inni.

Frei wyjawia, jaki był stosunek polityczny Niemców w Republice Federalnej w latach pięćdziesiątych do nazistowskiej przeszłości. Rząd federalny Adenauera oraz opozycja socjaldemokratyczna były gotowe pójść za głosem społeczeństwa, które domagało się "grubej kreski". Powstała "polityka wobec przeszłości", która przyniosła wolność nawet najbardziej obciążonym zbrodniarzom hitlerowskim. Powojenna działalność tych ludzi miała duży wpływ na europejską kulturę, biznes i naukę oraz na kształtowanie nowego demokratycznego ładu. Okazuje się, że ludzie, którzy uczestniczyli w zbrodniach hitlerowskich, po 1945 roku odnosili sukcesy i robili wielkie kariery.

Autor pisze również o ustawodawstwie: ustawie o uwolnieniu od kary z 1949 roku, denazyfikacji, rehabilitacji i alimentacji "osób z artykułu 131", sprawie Hedlera i stanowieniu norm prawno-karnych, działalności Socjalistycznej Partii Rzeszy (1951-1952), aferze Naumanna i roli aliantów.

Książka jest znakomicie napisana oraz bogato ilustrowana. Jest to wszechstronnie udokumentowana opowieść o cieniach przeszłości.

Autor: Norbrt Frei.
Wydawnictwo: Świat Książki.
Oprawa: twarda.
Rok wydania: 2011.
Liczba stron: 368.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.