Facebook Google+ Twitter

Kariery wykładowców w rękach żaków. Nauczycielu, strzeż się!

Od 2011 roku zajęcia na uczelni będą obowiązkowo oceniane przez studentów, a ich opinie będą brane pod uwagę przy ocenie pracy wykładowców. Taki obowiązek nakłada na uczelnie wyższe projekt nowelizacji ustawy, nad którym obecnie pracują posłowie.

Wcześniej takie ankiety nie były obowiązkowe, niektóre uczelnie (np. Uniwersytet Łódzki) wprowadziły je dopiero w 2010 roku.

"Anonimowe ankiety pozwalają się dowiedzieć o patologicznych zjawiskach, o których student nie powie wprost rektorowi. Studenci napiszą, kto nie przychodzi na zajęcia albo zleca ich prowadzenie asystentowi" – tłumaczy Dominik Antonowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jak podaje Rzeczpospolita, ustawa pozostawia uczelniom decyzję, jak wykorzystać opinie studentów. Negatywne głosy mogą sprawić, że nauczyciel akademicki zostanie pozbawiony premii bądź nawet odsunięty od zajęć.

"Gdy ocena jest bardzo niska, nauczyciel akademicki proszony jest o rozmowę z przedstawicielami władz uczelni" – wyjaśnia Wergiliusz Gołąbek, prorektor ds. nauczania w niepublicznej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jan
  • Jan
  • 12.12.2010 12:05

Jakimi krtyeriami kierują się szkoły prywatne to każdy może się domyślać, chodzi głównie o kasę i zarabianie. Jakość poziomu nauczania schodzi na drugi plan. Do tych szkół, wiadomo w większości idą studenci którym zależy na otrzymaniu dyplomu ukończenia, a nie na zdobyciu wiedzy.
Niestety w państwowych wyższych uczelniach jeżeli chodzi o jakość kadry nauczającej to też nie jest dobrze, często ich wiedza i poziom nauczania jest fatalny. Tak jak powyżej nauczyciel akademcki wypowiadał się o poziomie wiedzy studentów, ja spotkałem się z nauczycielem informatyki na uniwesytecie, który uczy tam od wielu lat, ma chyba klapki na oczach i nie rozumie jakie zmiany zaszły w tej dziedzinie. Dla takich osób faktycznie przydałaby się ocena wystawiana przez studentów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
annabanna
  • annabanna
  • 16.11.2010 19:28

na UŁ takie ankiety były już w 2009 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
XX
  • XX
  • 15.11.2010 09:14

Na początku chcę podkreślić, że jestem za oceną nauczycieli przez studentów. Tylko warto wziąć pod uwagę jacy są to studenci. Brakuje mi sprawdzenia przez Ministerstwo, co umieją studenci po tzw. szkołach wyższych prywatnych. Mówiąc inaczej, niezależnego egzaminu wybranej losowo PRZEZ MINISTERSTWO próbki studentów ze szkół wyższych, oczywiście z porównywalnych wydziałów. Taka ocena powinna być podawana do publicznej wiadomości przez Ministerstwo. Jeśli rozkład ocen Ministerstwa będzie się znacząco różnić na gorsze od rozkładu ocen szkoły, szkoła powinna być karana, do zamknięcia włącznie.

Jestem właśnie nauczycielem akademickim w takiej szkole. Dyrektywa władz jest jasna. Nie możemy stracić ani jednego studenta. Kto przychodzi, ma ukończyć studia. A ja na przedmiocie zmatematyzowanym na studiach magisterskich mam 70 % studentów, którzy mają problemy z czterema działaniami i dla których prawidłowe użycie nawiasów jest barierą nie do przejścia. Połowę tego towarzystwa należy po prostu wyrzucić ze studiów. A oni będą magistrami ekonomii, zarządzania, kierownikami kadr wybierającymi pracowników itp.

Co najłatwiej zrobić, żeby zmiękczyć takiego nauczyciela, który wymaga? Dać mu negatywną opinię. Rektor go zmiękczy.

Warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy. Jednym z osiągnięć Polski posocjalistycznej i nowego systemu nauczania i wspierania innowacyjności jest TRZYNASTOKROTNY SPADEK LICZBY UDZIELANYCH PATENTÓW OD 1990 roku. Jak studenci zaczną rządzić wyższymi szkołami, a tak w prywatnych wyższych szkołach się dzieje, to w ogóle przerzucimy się na kopanie rowów, pracę na zmywaku, murarkę, hydraulikę bo już niczego innego nie będziemy w stanie robić. Oczywiście prace te będą wykonywać osoby po tzw. studiach wyższych. A zaawansowane technologie będą, tak jak teraz rozwijać zapaleńcy w rezerwatach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.