Facebook Google+ Twitter

Karmel, czyli słodko-gorzka opowieść prosto z Libanu

Karmel - słodka, lepka substancja, używana w salonie piękności przez bohaterki filmu do depilacji - kojarzy się ze słodyczą, ale i z bólem. Takie jest właśnie życie w obrazie młodej libańskiej reżyser Nadine Labaki - pełne przyjemnych chwil, ale okupionych łzami i bolesnymi rozczarowaniami.

Reżyser i aktorka Nadine Labaki jako Layale. / Fot. Materiały dystrybutora"Karmel" to pierwszy libański film wprowadzony na polskie ekrany. Nadine Labaki pokazuje Bejrut ze swojej perspektywy. Zamiast opowiadać o wojnie czy kwestiach politycznych, snuje na jego tle opowieść o świecie kobiecych relacji. Z tego względu "Karmel" jest, moim zdaniem słusznie, porównywany do najlepszych obrazów Pedro Almodovara.

Najważniejszym miejscem w obrazie jest salon piękności w centrum stolicy Libanu, w którym spotykają się i zwierzają ze swoich radości oraz smutków cztery przyjaciółki. Layale (w tej roli sama reżyserka) spotyka się z żonatym mężczyzną i jak sama mówi - jej życie "to oczekiwanie na klakson samochodu". Nie może zaakceptować, iż musi dzielić się ukochanym z jego żoną i córką. Nisrine z kolei zastanawia się, jak ukryć przed przyszłym religijnym małżonkiem fakt, iż nie jest już dziewicą. Jamale nie zauważa upływu czasu i bezskutecznie próbuje zrobić karierę jako aktorka. Rima zaś nie potrafi poradzić sobie ze swoim pociągiem seksualnym do kobiet...

Layale (Nadine Labaki) przed swoim salonem piękności. / Fot. Materiały dystrybutoraLabaki pokazuje świat silnych, zdecydowanych kobiet, które tak łatwo nie poddają się przeciwnościom losu. Największym wsparciem w trudnych chwilach jest łącząca je przyjaźń. Opowieść o tej więzi ma w sobie wiele uroku i ciepła. Losy kobiet nie zawsze są usłane różami, ale ostatecznie nawet poważne problemy okazują się drobnymi przeszkodami, które łatwo usunąć z drogi. Libańska reżyser umiejętnie kreśli portrety psychologiczne swoich bohaterek i zwraca uwagę na emocje kierujące ich decyzjami.

Pozornie wydaje się, iż oglądamy rzeczywistość bardzo podobną do naszej. Labaki odwołuje do wspólnych dla wszystkich ludzi wyobrażeń o uczuciach i namiętnościach, jednak można zauważyć pewne różnice kulturowe. Osobista rozmowa dwojga młodych w samochodzie o późnej godzinie nocnej zostaje uznana przez policjanta za niemoralną sytuację. Layale ma problem z rezerwacją pokoju hotelowego dla dwóch osób, ponieważ zgodnie z przepisami taka możliwość przysługuje tylko małżonkom. Z kolei od Nisrine oczekuje się czystości przedmałżeńskiej.

Przyjaciółki w komplecie. / Fot. Materiały dystrybutoraNa pierwszy plan w "Karmelu" wysuwa się odtwórczyni roli Layale, a jednocześnie reżyser - Nadine Labaki. Wokół postaci Layale - właścicielki salonu osnute są pozostałe wątki. Labaki zaskakuje bardzo naturalną i żywą grą. Jej bohaterka wnosi do filmu dynamizm, ciepło i humor. To dzięki niej obraz stał się przebojem tegorocznego festiwalu filmowego Cannes i zachwycił publiczność na całym świecie.

Mówiąc o tej urzekającej opowieści, nie można zapomnieć o jej ważnym elemencie - muzyce towarzyszącej w tle. Twórcą ścieżki dźwiękowej jest mąż młodej reżyser - Khaled Mouzanar. Specyficzna melodia łącząca brzmienie fortepianu, skrzypiec i tradycyjnych instrumentów libańskich tworzy atmosferę "Karmelu" i nastraja emocjonalnie widza.

Świeże spojrzenie na uniwersalny temat, doskonała gra aktorska, ciepłe barwy i poruszająca muzyka - to wszystko tworzy unikalny klimat "Karmelu". Pełna uroku stworzona z poczuciem humoru opowieść o kobiecej przyjaźni idealna na zimne, szare dni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.05.2008 17:29

Revelacja ,mam nadzieje że kino Libańskie bedzie w naszym kraju bardziej dostępne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.01.2008 20:47

(+) Solidna robota!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucy jak zwykle dobra recenzja :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Coś tam kiedyś słyszałam o tym filmie. Teraz wiem, że warto na niego pójść do kina. Naprawdę dobra recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.