Facebook Google+ Twitter

Karnawał: 300 balów w sezonie - to możliwe tylko w Wiedniu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-28 08:24

Wiedeń organizuje co roku ponad 300 balów, zapraszających od 200 do 5.500 gości. W losach Balu w Operze odbijają się dzieje całego narodu. Jego gośćmi są głowy państw, celebryci i ci, którym udało się kupić bilet, co wcale nie jest proste.

Karnawał w Wiedniu / Fot. austriavievs atOrganizacja balu zgodna z tradycjami

Przy tym rzędzie wielkości potrzebna jest sprawna organizacja, szczególnie, gdy chodzi o najwytworniejsze bale. Bale te przebiegają zgodnie z określonymi przez tradycję regułami. Przede wszystkim każdy bal posiada prezydium, na czele którego często stoją kobiety, jako doświadczone menedżerki stanowiące duszę balu. W dodatkowym honorowym prezydium zasiadają wysokie rangą osobistości życia publicznego. Prezydent Austrii obejmuje te bale honorowym patronatem. Wszystkie nazwiska są wymieniane w zaproszeniu na bal, małej książeczce, w której podane są informacje na temat czasu i miejsca, wymaganego stroju oraz programu zabawy, no i oczywiście ceny wstępu.

Ceny dla posiadaczy grubych portfeli

Na Balu w Operze odpowiednio drogie są loże, o miejsca w których, mimo horenadalnej jak na polskie warunki ceny 17 tys. euro, jest jednak wyjątkowo trudno. Ceny innych wytwornych balów, odbywających się na przykład w imperialnym i wykwintnym Hofburgu, są znacznie niższe.

Dress-code czyli odpowiedni strój

Nieodzowną częścią składową wiedeńskiej kultury balowej jest odświętny strój. W tym zakresie wytworne bale nie uznają kompromisów: Damskie stroje powinny być odpowiednio długie, natomiast panowie, proszę bardzo, muszą się przeprosić ze smokingiem. W przypadku Balu w Operze również smoking nie jest wystarczający, bez fraka nie ma wstępu. Zadziwiające, jak chętnie wielu młodych uczestników balu podporządkowuje się temu regulaminowi.

Upominek?

Z pierwszej połowy XIX w. pochodzi mały prezencik, który jeszcze obecnie jest wręczany przy wejściu na każdy taki bal: tzw. Damenspende, mały upominek dla dam wchodzących na bal. W latach monarchii były to starannie przygotowane cuda sztuki rękodzielniczej, jak na przykład wachlarz z masy perłowej. Obecnie może to być elegancki damski zegarek, bomboniera lub płyta CD, ale także, tak jak w dawnych czasach, artystycznie wykonany karnecik, w którym panowie niegdyś rezerwowali tańce. W czasach równouprawnienia na niektórych balach są także upominki dla panów: Herrenspenden.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.