Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27856 miejsce

Karnawał w Santa Cruz na Teneryfie

Karnawał na Teneryfie jest największym, najdroższym, najbardziej szalonym i wyczekiwanym wydarzeniem roku. Bierze w nim udział około 20 tys. ludzi.

Karnawał Santa Cruz 2007 / Fot. Isabella DegenHucznie celebruje się go od lat osiemdziesiątych (za czasów dyktatora gen. Franco świętowanie karnawału było zabronione), obecnie rozwinął się tak bardzo, że przypomina najsłynniejszy na świecie karnawał południowo-amerykański.

Zaraz po jego zakończeniu jednego, natychmiast zaczynają się przygotowania do następnego. Aby przygotować te przebogate kostiumy i zapierające dech w piersiach pojazdy (carrozas), potrzeba wielu miesięcy wytężonej pracy. Te karnawałowe akcesoria, przestają być już strojami i karetami, przypominają raczej wielokilogramowe konstrukcje, prawdziwe monumentalne dzieła sztuki. Ich twórcami są przeważnie zwykli, prości ludzie, którzy na ten cel wydają nieraz całe oszczędności.

Karnawał Santa Cruz 2007 / Fot. Isabella DegenInauguracja karnawału rozpoczyna się hucznie w Santa Cruz i jak każdy karnawał powinien on trwać do środy popielcowej, lecz ten karnawał ma swoje prawa. Świętowanie rozszerza się na inne gminy i miasteczka, sprawiając wrażenie wędrującego karnawału, który przez szalone tygodnie cieszy uczestników. W tym roku rozpoczął się 27 stycznia i będzie trwał do 20 lutego.

Tak długi karnawał wprawdzie paraliżuje życie codzienne, ale miejscowym ludziom to nie przeszkadza, ponieważ żyje się po to, aby "fiestować". Zamknięte są biura, szkoły, wszystkie urzędy, a zakupy można robić tylko w godzinach dopołudniowych. Lepiej w tym czasie nie chorować, bo może być kłopot z uzyskaniem pomocy... "Przecież mamy karnawał" słyszy się dookoła.

Karnawałowe uroczystości, tańce, korowody, czy konkursy wyborów Królowych Karnawału są
dzień i noc, godzinami, tygodniami transmitowane na żywo w telewizji hiszpańskiej. Wszędzie na placach i ulicach poustawiane są kioski z napojami i szybkim jedzeniem (pinchitos, bocadillos, churros). Odbywają się konkursy na karnawałowe stroje, maski, pojazdy. Kulminacyjnym momentem jest wybór Królowej i jej przybocznych Dam, który jest źródłem tak niesamowitych przeżyć, że trzeba choć raz doświadczyć tego na żywo. A jest co podziwiać! Stroje wykonane są ze strusich piór, sztucznych pereł, kilogramów kryształów i różnych połyskujących materiałów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Jednym słowem, piękna impreza!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam wiele zaległości życiowych - karnawałowych szaleństw również! Wszystko przede mną.
dzięki za obrazowy opis. Zachęcił mnie do oczekiwania karnawału za rok i przygotowań... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja się własnie wyskakałam na Ostatkach u mnie cw Kadrze i też mi dobrze! Zapraszam przy okazji na b.ciekawa wystawę, o której piszę w materiale walentynkowym.. Pozdrowienia juz postne - dla wszystkich!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne jest żar.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie, dzień i noc samba, rumba, salsa i do tego rum z colą...
... toż tam upał diabelski musi być.!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety nie ja ! Pozdrawiam karnawałowo wszystkich !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Izabello! Wspaniale! Czy to Ty na tym pierwszym zdjeciu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładne kolorowe zdjęcia ; )) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.