Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13800 miejsce

Karnawał...karnawał.

Rozpoczyna się 6 stycznia, kończy różnie. W tym roku ostatki przypadają na początek marca. Wszak 5-go mamy już Środę Popielcową!

Maska karnawałowa / Fot. J.E.Lampert Karnawał, znany też jako zapusty - to czas wielkich imprez, balów, maskarad, połączonych z obfitym jedzeniem, najczęściej zakrapianym alkoholem. W wielu krajach w ostatnich dniach karnawału, ulicami miast przemieszczają się taneczne korowody.
Najbardziej słynne światowe imprezy karnawałowe mają miejsce w: Wenecji, Rio de Janeiro, na Wyspach Kanaryjskich, w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Pochodzenie etymologiczne słowa: karnawał - to: carne vale -z j. włoskiego oznacza pożegnanie z mięsem (w tym przypadku: przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post).
Inne tłumaczenie: carrus navalis -(łac.) wóz w kształcie okrętu/łodzi, który uczestniczył w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy a później Dionizosa w starożytnym Rzymie.
Podczas kilkudniowych obchodów tzw. Dionizji poza tańcami, śpiewami chóralnymi, pokazem sztuk teatralnych (tragedii, komedii), przygotowywano również ofiarę z kozła. Każdego dnia odbywało się inne przedstawienie. Wszystkie te obrzędy Para taneczna. / Fot. J.E.Lampert
miały na celu zażegnanie zimy, tym samym powitanie wiosny i uproszenie u boga/bogów pomyślnych plonów w danym roku.
Choć od tamtych czasów minęły całe wieki, to jednak w różnych zakątkach świata (także i w Polsce) po dziś dzień, mniej więcej o tym samym czasie (na przełomie zimy/wiosny) odbywają się podobne imprezy, zwane karnawałowymi, mające na celu kultywowanie dawnych tradycji ludowych związanych z przygotowaniem się do Wielkiego Postu.
Ostatnie dni karnawału noszą nazwę ostatków i trwają od tzw. tłustego czwartku do ostatniego wtorku przed Środą Popielcową. Ostatki znane są też, jako: mięsopust (w prawosławiu: maslenica).
Wtorek przed Środą Popielcową popularnie zwany Śledzikiem (inne:podkoziołek (w Wielkopolsce), zabijanie grajka (na Kujawach), lub też ostatnio modny na Śląsku: pogrzeb kontrabasu), kończy okres szalonych zabaw.
Mimo iż oficjalne źródła podają, że początki karnawału sięgają średniowiecza, wszystko wskazuje na to, że jego tradycja ma znacznie starsze pochodzenie i nawiązuje do kultu płodności i kultów agrarnych.Pogrzeb Kontrabasu/impreza karnawałowa / Fot. J.E.Lampert
Nieco inny charakter cechuje karnawał w Rio de Janeiro. Coroczne obchody samby zwabiają do miasta około pół miliona turystów z całego świata po to, by mogli podziwiać talent i urodę skąpo odzianych tancerek, startujących w konkursie na najlepszą szkołę samby. Wyniki zostają ogłoszone w Środę Popielcową.
Festiwal w Rio już niebawem! Zainteresowani zjawiskową paradą zdążą jeszcze załapać się na lot do Brazylii, zaś ci, którzy nie wybierają się za ocean, powinni jak najlepiej wykorzystać ten ostatni czas karnawału na dobrą zabawę w miłym, sympatycznym gronie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pani Krystyno, "podkoziołek" jest obchodzony tylko w pewnych częściach Wielkopolski. Osobiście wiem to nie tylko z internetu ale i od pewnych osób z którymi spotkałam się prywatnie w przeszłości. Z biegiem lat pewne tradycje zanikaj,ą inne się rodzą, podobnie jak u nas tylko w niektórych regionach od pewnego czasu obchodzi się "pogrzeb kontrabasu". W tym roku nie wybieram się na tę imprezę z uwagi na kontuzję jakiej doznałam na jesieni ale w przyszłości owszem. Impreza jest fantastyczna! :)
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, że trwa. Jednak dobrze jest sobie przypomnieć, skąd się bierze i jak jest obchodzony w różnych częściach świata. Chociaż pochodzę z ziemi krajeńskiej (obecnie Wielkopolska), pierwszy raz słyszę o podkoziołku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.