Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karnawał...karnawał.

Janina Ewa Lampert
Janina Ewa Lampert
Maska karnawałowa
Maska karnawałowa J.E.Lampert
Rozpoczyna się 6 stycznia, kończy różnie. W tym roku ostatki przypadają na początek marca. Wszak 5-go mamy już Środę Popielcową!

Karnawał, znany też jako zapusty - to czas wielkich imprez, balów, maskarad, połączonych z obfitym jedzeniem, najczęściej zakrapianym alkoholem. W wielu krajach w ostatnich dniach karnawału, ulicami miast przemieszczają się taneczne korowody.
Najbardziej słynne światowe imprezy karnawałowe mają miejsce w: Wenecji, Rio de Janeiro, na Wyspach Kanaryjskich, w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Pochodzenie etymologiczne słowa: karnawał - to: carne vale -z j. włoskiego oznacza pożegnanie z mięsem (w tym przypadku: przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post).
Inne tłumaczenie: carrus navalis -(łac.) wóz w kształcie okrętu/łodzi, który uczestniczył w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy a później Dionizosa w starożytnym Rzymie.
Podczas kilkudniowych obchodów tzw. Dionizji poza tańcami, śpiewami chóralnymi, pokazem sztuk teatralnych (tragedii, komedii), przygotowywano również ofiarę z kozła. Każdego dnia odbywało się inne przedstawienie. Wszystkie te obrzędy
miały na celu zażegnanie zimy, tym samym powitanie wiosny i uproszenie u boga/bogów pomyślnych plonów w danym roku.
Choć od tamtych czasów minęły całe wieki, to jednak w różnych zakątkach świata (także i w Polsce) po dziś dzień, mniej więcej o tym samym czasie (na przełomie zimy/wiosny) odbywają się podobne imprezy, zwane karnawałowymi, mające na celu kultywowanie dawnych tradycji ludowych związanych z przygotowaniem się do Wielkiego Postu.
Ostatnie dni karnawału noszą nazwę ostatków i trwają od tzw. tłustego czwartku do ostatniego wtorku przed Środą Popielcową. Ostatki znane są też, jako: mięsopust (w prawosławiu: maslenica).
Wtorek przed Środą Popielcową popularnie zwany Śledzikiem (inne:podkoziołek (w Wielkopolsce), zabijanie grajka (na Kujawach), lub też ostatnio modny na Śląsku: pogrzeb kontrabasu), kończy okres szalonych zabaw.
Mimo iż oficjalne źródła podają, że początki karnawału sięgają średniowiecza, wszystko wskazuje na to, że jego tradycja ma znacznie starsze pochodzenie i nawiązuje do kultu płodności i kultów agrarnych.
Nieco inny charakter cechuje karnawał w Rio de Janeiro. Coroczne obchody samby zwabiają do miasta około pół miliona turystów z całego świata po to, by mogli podziwiać talent i urodę skąpo odzianych tancerek, startujących w konkursie na
najlepszą szkołę samby. Wyniki zostają ogłoszone w Środę Popielcową.
Festiwal w Rio już niebawem! Zainteresowani zjawiskową paradą zdążą jeszcze załapać się na lot do Brazylii, zaś ci, którzy nie wybierają się za ocean, powinni jak najlepiej wykorzystać ten ostatni czas karnawału na dobrą zabawę w miłym, sympatycznym gronie.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto