Facebook Google+ Twitter

Karol Godula. Mit nie obalony

Niestety, długo nie udało się ukryć, że materiał o żonatym Karolu Goduli był żartem primaaprilisowym.

 / Fot. Internet


Prawdziwy natomiast absolutnie jest pokazany dokument. I on właśnie jest na swój sposób sensacyjny. Pokazuje mianowicie, że w Wieszowej mieszkał Karol Godula, przypuszczalnie brat ojca „naszego” Karola Goduli, Józefa. Stąd wiemy, że imię Karol, „nasz” Godula odziedziczył po stryju.

Druga rzecz, i prawdopodobnie ważniejsza: Godulowie wywodzili się z Wieszowej albo okolic. Do tej pory byliśmy pewni, że stamtąd pochodziła jedynie matka Karola. Teraz wiemy, że Godulowie przybyli do folwarku Babiniec pod Makoszowami z Wieszowej.

Po trzecie dokument podaje pisownię nazwiska prze jedno „l”. Godula pierwotnie nazwał się zatem po polsku Goduła, Gaduła, od śląskiego ‘godoć'. Niemcy zapisywali przez „ll” polską głoskę „ł’. Stąd takie nazwiska znane z dziejów Rudy i okolic jak Szyguła, Knosała (kuratus bielszowicki), Przybyła (proboszcz kochłowicki”) i właśnie Godula są zapisani w dokumentach pruskich, jako Sigulla, Knosalla, Przibylla i Godulla.

A jednak warto wertować archiwa!

Górny Śląsk, Karol Godula, Ruda, Wieszowa,

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Adamie co Ty z tym Godulom jeszcze niy powinokfiosz. Może jak Cie kedysik ło północy nondzie to dosz sie z nim spokoj. ,.,.po polsku Goduła.,.,., ha ha Już bele wto bele co łonim pisoł ale Tyś jest w tych pisanych ło nim pierdołach .,.,mistrzym,.,.
Karlus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawostka !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.