Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3489 miejsce

Karol Godula. Nieprawdopodobna sensacja. Mit obalony

Przez przypadek, wertując dawne księgi metrykalne parafii w Wieszowej, napotkaliśmy na dokument, który obraca wniwecz dotychczasową wiedzę o Karolu Goduli, pionierze górnośląskiego przemysłu cynkowego i węglowego.

 / Fot. Adam K. Podgórski

Dotychczas we wszelkich opracowaniach, i popularnych, i naukowych podawano, że Karol Godula był samotnikiem, pędzącym pustelnicze życie w swojej samotni, w starej chacie Rudzie. Własnym wysiłkiem dorobił się niewyobrażalnego nawet na tamte czasy majątku, który szacowano w chwili śmierci na 2 miliony talarów (7 260 000 złotych polskich w złocie). Nieomal całe bogactwo zapisał w testamencie sześcioletniej półsierocie z ludu, Joannie Gryzik, późniejszej hrabinie von Schomberg-Godulla, a jeszcze później małżonce hrabiego Ulricha von Schaffgotscha.

Tymczasem we wspomnianych aktach metrykalnych napotykamy zapisek z roku 1792, w którym pod datą dzienną 4. czerwca zapisano, że Karol Godula wraz z żoną Marianną, był chrzestnym Karola Sczyrby, syna Antoniego i Józefy z domu Blumental. Oboje Godulowie mieszkali wtedy w Wieszowej, skąd pochodziła matka Karola Goduli, córka rektora Hanischa i żona Józefa Goduli.

 / Fot. Internet
Na trop dokumentów naprowadził nas Jakub Roter, młody, obiecujący historyk, tegoroczny maturzysta, pasjonat dziejów Rudy Śląskiej, tak jak my zafascynowany postacią Goduli.

Doniosłości odkrycia, które każdy może osobiście potwierdzić, ponieważ dokumenty są ogólnie dostępne, nikomu zapewne nie trzeba udowadniać. Spowoduje ono z pewnością rewizję wielu podtrzymywanych do dnia dzisiejszego mitów, kreujących czarną legendę Karola Goduli. Jedno jest pewne, o żadnej historycznej postaci śląskiej nie napisano tylu zmyśleń, kłamstw i bzdur, co o nim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Adamie ino pomału. Nasz Rudzki Karol Godula ur.w 1781 r. we 1792 r. mioł by dziepiyro 11 lot. Czy Wy ze panym Roter zdowocie sie sprawa wiela we Familiji Godulla boło Karolow?
Adamie Ty mie naprowda kedysik skuli C. Godule wykończysz.
Karlus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.