Facebook Google+ Twitter

Karol Gwóźdź myśli ukrywa po śląsku

23-letni poeta rozmyśla o miłości, przyjaźni, naturze, patriotyzmie, biedzie, śmierci i swoim Śląsku. Swoje wiersze zebrał w wydany niedawno debiutancki tomik, który zatytułował "Myśli ukryte". Wszystkie utwory napisane są w języku śląskim.

Karol Gwóźdź myśli ukrywa po śląsku / Fot. z archiwum Karola GwoździaKarol Gwóźdź ma 23 lata, zajmuje się muzyką elektroniczną, jest DJ-em. Poezję tworzy od wielu lat. W roku 2005 zadebiutował na łamach Gazety Wyborczej, która wydrukowała jego krótki wiersz Uüna (Ona). Wcześniej umieszczał swoje utwory w internecie, a teraz wybrał 21 spośród nich i wydał w tomiku, który zatytułował Myśli ukryte.

Młody poeta w sposób bardzo dojrzały rozmyśla o miłości, przyjaźni, naturze, patriotyzmie, biedzie, śmierci i swoim Śląsku. Czytelnika przenosi w świat nostalgii i tęsknoty za swoją ojczyzną, za krainą dzieciństwa. Autor wyraża nie tylko swoje uczucia, ale jest też głosem swoich ziomków, dla których ziemia śląska jest najważniejszą wartością. Każdy kolejny wers obnaża ukryte myśli wielu tysięcy Ślązaków.

Wszystkie wiersze tego tomiku stworzone są w języku jego serca, czyli po śląsku. Karol Gwóźdź jest bowiem rodowitym Ślązakiem, który pielęgnuje tradycyjne wartości swojego regionu. - Piszę tak, jak myślę, a myślę w tym języku, który towarzyszy mi od kołyski - tłumaczy poeta.

Utwory składające się na Myśli ukryte, zapisane są alfabetem stworzonym przez dr. Feliksa Steuera, który jako pierwszy skodyfikował język śląski w latach międzywojennych XX wieku. Z zasad ortografii, które ustanowił ten znawca i miłośnik śląskiej mowy, korzystali też autorzy współczesnego elementarza do nauki języka śląskiego Górnoślónskiego ślabikórza.

Rafał Adamus, prezes Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana, które zachęca do używania przez śląskich twórców nowego alfabetu tak komentuje twórczość Karola Gwoździa: - Każda śląskojęzyczna inicjatywa literacka jest niezmiernie ważna, gdyż pokazuje, że śląska mowa żyje i ma się dobrze. Jeśli inicjatywa ta podejmowana jest przez kogoś tak młodego jak Karol Gwóźdź, to zasługuje na szczególne wyróżnienie, gdyż wśród osób młodych znajomość języka śląskiego nie jest niestety wystarczająca.

Karol Gwóźdź Myśli ukryte, Wydawnictwo Hologram, rok wydania 2010, cena 19,99 zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Próbuje czytać... Ale chyba nie za bardzo mi to wychodzi.

Kiepski nauczyciel... Taaa... Ale to już temat na prywatną rozmowę:-)

A strona, profesjonalna i warta zaglądania. Bardzo dobry pomysł na promocję regionu i siebie :-) :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

He he, Nie wiem, czy umiałbym kogoś uczyć - ze mnie kiepski nauczyciel:-)

A tu można zapoznać się z próbkami twórczości Karola:
www.karolgwozdz.eu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiu, pouczysz mnie kiedyś tego języka?

Szkoda wielka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety Magdo, nie ma możliwości technicznej zacytowania wierszy, gdyż edytor nie akceptuje niektórych liter śląskiego alfabetu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda że nie ma fragmentu wiersza...

Brawo dla tego młodego człowieka, pielęgnowanie tradycji jest bardzo ważne... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.