Facebook Google+ Twitter

Karol, który tak bardzo święty nie był (cz. 2)

Jest to druga część artykułu traktującego o książce Piotra Szumlewicza pt."Ojciec NieŚwięty. Krytyczne głosy o Janie Pawle II". W artykule staram się uzasadnić podstawowe tezy autora książki.

W pierwszej części tego dość sążnistego artykułu opisałem kwestie związane z tuszowaniem skandali pedofilskich oraz chronienie oszustów finansowych. Teraz czas na kolejne grzechy związane z pontyfikatem Jana Pawła II.

Współpraca z krwawymi reżimami

Oceniając sympatie polityczne Jana Pawła II można je skwitować krótko, że tym większą sympatią darzył daną społeczność i elity nią rządzące, im bardziej te elity miały zabarwienie prawicowe i konserwatywne. Lubił to, co było pokrewne mu w poglądach. Każda junta czy reżim mogły liczyć na papieskie błogosławieństwo jeśli miały prawicowe zabarwienie a ich działania były korzystne dla interesów kościoła. Ten styl polityki Watykanu nie zmienił się od wieków i pontyfikat Jana Pawła II nic tu nie zmienił na lepsze, a wręcz przeciwnie.

Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Chile w październiku 1987 roku, legitymizował, swoimi działaniami faszystowskiego dyktatora Augusto Pinocheta, między innymi poprzez okazywanie szczególnej sympatii temu człowiekowi.
Jedenaście lat później papież zaangażował swój autorytet w obronę faszystowskiego dyktatora, kiedy ten został zatrzymany w 1998 roku w Wielkiej Brytanii, pod zarzutem ludobójstwa.

Jan Paweł II, podczas wizyty w Argentynie w 1987 roku, zamiast rozliczyć się za popieranie krwawej faszystowskiej junty argentyńskiej przez kościół i zrobić w tej sprawie uczciwy publiczny rachunek sumienia, starał się głównie zapobiec wprowadzeniu do prawodawstwa argentyńskiego ustawy zezwalającej na rozwody.

Teologowie włoscy i hiszpańscy protestujący w 2011 roku przeciwko beatyfikacji Jana Pawła II do swoich argumentów dodają faszyzującą centralizację władzy w Kościele w czasie jego pontyfikatu. Wielu z nich nieprzychylnym okiem patrzyło też na poparcie papieża dla sekciarskiego, kontrowersyjnego i bardzo wpływowego stowarzyszenia Opus Dei. Mocno krytykowano uczynienie tej sekty osobistą prałaturą papieską - niezależną instytucją nie podlegającą kontroli hierarchii kościelnej. Dodać należy, że założyciela tego stowarzyszenia Josemarię Escrivę de Balaguer y Albasa papież wyniósł na ołtarze, co też nie przez wszystkich teologów było przyjęte ze zrozumieniem i aprobatą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

erk
  • erk
  • 17.05.2012 10:32

Każda organizacja,która w swej działalności w przeszłości i obecnie propaguje przemoc,nienawiść rasową i etniczną,sprzyja systemom totalitarnym ze szczególnym uwzględnieniem faszyzmu,toleruje oraz generuje zachowania przestępcze z przestępstwami na nieletnich włącznie,w normalnym systemie,opartym na bezwzględnym przestrzeganiu norm prawnych,moralnych i etycznych powinna być zdelegalizowana.Powinna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
potato
  • potato
  • 16.05.2012 20:13

Ukrywanie grzechów to specjalnosć zwierzchników KK.
...W zgromadzeniu Legionów Chrystusa. Fundator całej wspólnoty, wielebny Marciel Maciel przyznał się do kontaktów seksualnych z dwoma kobietami, z którymi miał trójkę dzieci oraz do seksualnego wykorzystywania seminarzystów. Maciel zmarł w 2008 roku, a w 2009 roku zgromadzenie uznało jego winy. Sprawa Maciela jest tym bardziej kłopotliwa, że papież Jan Paweł II stawiał go za wzór uczciwości, a jego księży podziwiał za ortodoksyjną wiarę i umiejętność zdobywania nowych seminarzystów. Ta sztuczna fasada zakonu zaczęła pękać już w 1997 roku, z powodu pierwszych doniesień o seksualnych upodobaniach przełożonego. Jednak dopiero w 2006 roku Watykan ukarał kapłana za jego przestępstwa. Atmosfera panująca wokół wspólnoty sprawiła, że watykańskie śledztwo objęło jeszcze siedmiu innych księży oskarżonych o pedofilię....
To fragment całosć tu:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/w-brytania-znany-ksiadz-przyznal-sie-do-ojcostwa,1,5132989,kiosk-wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.