Facebook Google+ Twitter

„Karol – Papież, który pozostał człowiekiem"

W czwartek wieczorem w łódzkim kinie Cinema City Manufaktura odbyła się uroczysta przedpremiera filmu o Janie Pawle II.

"Karol - Papież, który pozostał człowiekiem" / Fot. Film „Karol – Papież, który pozostał człowiekiem” to druga część produkcji nakręconej jeszcze za życia Jana Pawła II. Pierwsza cześć filmu, zatytułowana "Karol - człowiek, który został papieżem” zrealizowana rok temu przez Giacomo Battiato, opowiada o losach Karola Wojtyły - najpierw młodego studenta, potem duchownego, wreszcie biskupa. Opowiada o czasach okupacji hitlerowskiej i o czasach komunizmu w Polsce. Przedstawia niezwykłe życie Papieża Polaka aż do momentu wyboru na"Karol - Papież, który pozostał człowiekiem" / Fot. głowę Stolicy Piotrowej.

Druga część zaczyna się od scen czuwania wiernych na placu św. Piotra w czasie ostatnich chwil życia Jana Pawła II. Potem rozpoczyna się opowieść o pontyfikacie naszego papieża."Karol - Papież, który pozostał człowiekiem" / Fot. Pokazana są pierwsze pielgrzymki: do Meksyku, do Polski, do Ugandy. Autorzy filmu ukazali Papieża jako niestrudzonego pielgrzyma, jeżdżącego praktycznie do ostatnich chwil ziemskiej wędrówki do tych, którzy go potrzebowali. Jan Paweł II został przedstawiony jako zawzięty obrońca praw człowieka, przeciwnik wojny i przemocy, który żywo interesował się tym, co się dzieje na świecie. Ale także jako osoba o wielkiej wrażliwości i niezwykłym poczuciu humoru oraz"Karol - Papież, który pozostał człowiekiem" / Fot. otwartości. Wielokrotnie w filmie przytoczone są dowcipy i śmieszne sytuacje z udziałem Karola Wojtyły. Ludzie, z którymi rozmawia Papież, zmuszają go do odpowiedzi na pytania dotyczące antykoncepcji, aborcji i seksualności. A on spokojnie na wszystkie pytania odpowiada, nie stroniąc od tematów trudnych i kłopotliwych.

"Karol - Papież, który pozostał człowiekiem" / Fot. Film, jak powiedział sam reżyser w jednym z wywiadów, mógłby nosić również tytuł: „Karol – Papież cierpiących”. I tak właśnie przedstawiona jest postać naszego Wielkiego Rodaka. Kiedy odkryto u Jana Pawła II początki choroby Parkinsona, on nie zaprzestał pracy. Wręcz przeciwnie – poprzez swoją chorobę i cierpienie pokazał światu, że nawet mimo przeciwności potrafi nadal pracować. Jednocześnie bardzo zjednoczył się z chorymi i cierpiącymi na całym świecie. Nawet kiedy po przebytym zabiegu tracheotomii, nie mógł już mówić, poprzez słowo pisane przekazywał światu słowa, które chciał wypowiedzieć.


Film kończy się autentycznymi scenami z momentu śmierci i pogrzebu Jana Pawła II na placu Świętego Piotra w Rzymie.

"Karol - Papież, który pozostał człowiekiem" / Fot. W drugiej części filmu, oprócz Piotra Adamczyka, odtwórcy głównej roli, występują zarówno aktorzy polscy, jak i zagraniczni, m.in.: Dariusz Kwaśnik (ks. Stanisław Dziwisz), Michele Placido (Doktor Buzzonetti), Małgorzata Bela (Hania), Lech Mackiewicz (Kardynał Wyszyński), Adriana Asti (Matka Teresa) i inni. "Karol - Papież, który pozostał człowiekiem" / Fot.

Na pewno warto obejrzeć ten film. I zachęcam do tego zarówno osoby wierzące jak i ateistów. Przede wszystkim po to, by jeszcze lepiej zrozumieć i poznać postać naszego Wielkiego Rodaka. Wszyscy wiedzieliśmy, że Papież bardzo cierpiał, ale dopiero ten film pokazuje (choć w „delikatnej” formie), jak bardzo choroba zmieniła tego człowieka. Ale do końca pozostał on silny duchem i nigdy nie rezygnował ze swoich marzeń i pragnień – to wyraźnie jest ukazane na filmie.


Mnie urzekło to, jak Jan Paweł II pochylał się nad chorymi na AIDS i trąd, przytulał ich, całował, po prostu był. Tak samo zachowywał się w stosunku do dzieci. A każdego napotkanego człowieka zawsze obdarzał dobrym, ciepłym słowem. Oglądając sceny z momentu śmieci Papieża, modlitwy wiernych na placu św. Piotra przypomniałem sobie, jak to przeżywałem 2 kwietnia 2005 roku. A później udałem się do Rzymu, modliłem się przy ciele Papieża i uczestniczyłem w jego pogrzebie. Wszystkie uczucia wtedy mi towarzyszące na nowo odżyły.

"Karol - Papież, który pozostał człowiekiem" / Fot. Cieszę się, że ten film powstał, bo dzięki niemu udało mi się jeszcze bardziej poznać i zrozumieć Papieża. A za kilkanaście lat następne pokolenia, po obejrzeniu tej produkcji, będą mogły, wiedzieć kim był Jan Paweł II i co zrobił dla świata.

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.12.2006 17:21

Czy ktoś zdaje sobie sprawę z niestosowności tytułu tego filmu? Jeśli Karol Wojtyła jako papież pozostał człowiekiem, to oznacza, iż byli tacy, co ludźmi być przestali? Rozumiem dobre intencje autora bądź autorów tytułu (może to jednak wina nieudolnego tłumaczenia), ale wyszło nieciekawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.10.2006 14:48

Ja się zamierzam wybrać niedługo ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja widziałem zeszłym tygodniu ten film. Powiem wam że film jest super

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję niebawem obejrzeć ten film.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.