Facebook Google+ Twitter

Karol Poznański. Inżynier z lilijką w życiorysie

Choć urodził się w carskiej Rosji, w Petersburgu, jego serce zawsze było przy Polsce. Żył, walczył i pracował dla niej.

Grób Karola Poznańskiego / Fot. Darek SzczecinaUrodził się 8 czerwca 1917 r. w Petersburgu. Był synem Wandy i Józefa Poznańskich, znanych działaczy Polonijnych. W 1920 r. rodzina Poznańskich zamieszkała w Wejherowie, gdyż tu seniorowi rodu powierzono ważne stanowisko w rodzącym się przemyśle morskim. Organizował Urząd Marynarki Handlowej, pierwowzór Urzędu Morskiego.

Młody Karol rozpoczął naukę w Szkole Ćwiczeń przy Seminarium Nauczycielskim w Wejherowie. Tu wstąpił do gromady wilcząt (zuchów) i tym sposobem rozpoczęła się jego przygoda z harcerstwem. Mimo młodego wieku był bardzo zaangażowany w harcerską pracę i został dopuszczony do udziału w Zlocie Pomorskiej Chorągwi Harcerzy.

W 1932 r. Poznańscy przenieśli się do Sopotu i zamieszkali przy dzisiejszej ul. Armii Krajowej, a następnie w „belwederku" przy ul. Mickiewicza. Przeprowadzka była związana z faktem przeniesienia Urzędu Morskiego do Gdyni. Rodzice Karola od razu włączyli się do pracy w polonijnych organizacjach. Natomiast sam Karol podjął naukę w polskiego gimnazjum w Gdańsku. W nowej szkole zgłosił się do II Drużyny Harcerzy im. Stefana Batorego, gdzie został zastępowym. Podobnie w harcerstwie działała jego siostra.

W 1933 r., gdy Karol zdobył stopień ćwika i miał zdobytych ponad 20 sprawności, zaproponowano mu, by poprowadził sopocką VII Drużynę Harcerzy im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Propozycje przyjął, wciągną do pracy w drużynie także swoich kolegów. Organizowali wyjazdy na Kaszuby, wycieczki piesze, brali udział w uroczystościach miejscowej Polonii. Drużyna zorganizowała nawet wyścig kolarski „Tur de Sopot”.

Do najciekawszych zdarzeń drużyny należy zaliczyć spotkanie z twórca skautingu, generałem lordem Robertem Baden-Powellem na Polance Redłowskiej. Należy dodać, że Karol, jako jeden z nielicznych miał okazje powitać Naczelnego Skauta już w porcie gdyńskim, gdyż jego ojciec był w oficjalnej delegacji rządowej witającej angielskich skautów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.