Facebook Google+ Twitter

Karol Wrochna, czyli przyszłość radomskiej polityki?

Karol Wrochna jest od około pół roku liderem radomskiej Młodzieżówki Ruchu Palikota. Poglądy jego oscylują wokół socjalliberalizmu. Jest także zwolennikiem świeckiego państwa.

Sonda

Czy aktywność młodych ludzi jest potrzebna w polityce?

 / Fot. Karol Wrochna - Official FanpageWczoraj przeprowadziłem wywiad z Karolem Wrochną, który jest ostoją radomskiej młodzieżówki Ruchu Palikota.
Jednak jak sam zaznacza na wstępie: "Obecnie jestem Koordynatorem Okręgowym Ruchu Młodych w OW17, ale to nie oznacza, że ja zapoczątkowałem ten ruch w Radomiu. Są inni, którzy stworzyli fundamenty przed moim przyjściem."

Jakub Jędrzejczyk: Panie Karolu, czym Pan się kierował wybierając akurat tą młodzieżówkę? Przecież są w Radomiu także inne organizacje młodzieżowe.

Karol Wrochna: Przy wyborze organizacji młodzieżowej na terenie regionu radomskiego brałem pod uwagę prezentowane wartości, aktywność danej młodzieżówki oraz program jaki był wówczas proponowany. Muszę przyznać, że Ruch Młodych pozytywnie mnie zaskoczył, bowiem jako jedyna młodzieżówka partii politycznej mieli swój program (niezależny od partii).

Jakub Jędrzejczyk: Dobrze, a więc co zrobił Pan wspólnie z Ruchem Młodych dla Radomia od początku Pana członkostwa?

Karol Wrochna: Nasza aktywność miała różny wymiar np. rozdawanie drobnych prezentów na Dzień Dziecka, liczne konferencje realizujące program Ruchu Młodych, wysyłanie listów do Prezydenta Miasta, przedstawianie swoich propozycji do Budżetu, przedstawianie swojego lokalnego programu dla młodych ludzi. Ostatnio zbieraliśmy podpisy pod projektami ustaw Ruchu Palikota, a także protestowaliśmy przy odsłonie pomnika pary prezydenckiej w Radomiu. Natomiast teraz zajmujemy się pracą w ramach zespołu "Młodzi W Pracy", czyli prowadzimy spotkania z Samorządami Uczniowskimi, a pod koniec grudnia przedstawimy postulaty dla młodych.

Jakub Jędrzejczyk: Ok. Teraz zadam Panu dwa pytania dotyczące ogólnej sytuacji w Polsce. Więc pierwsze pytanie brzmi: Co Pan sądzi o Ruchu Narodowym?

Karol Wrochna: Co tu dużo mówić. Ruch Narodowy to inaczej neofaszyści, którzy z jednej strony krzyczą znane hasełko BÓG-HONOR-OJCZYZNA, a z drugiej strony nawiązują do swastyk, okazują brak tolerancji wobec innych poglądów religijnych czy seksualnych. Lubią wychodzić na ulice w średnich grupkach zasłaniając się szalikami lub kapturami, tak jakby wstydzili się swojej twarzy. Jeśli natomiast spojrzymy na proponowane przez nich zmiany, to można by powiedzieć, że Ci ludzie z choinki się urwali.

Jakub Jędrzejczyk: Dobrze, więc czego Ruchowi Narodowemu brakuje?

Karol Wrochna: Po pierwsze, znajomości takich pojęć jak demokracja, tolerancja. Brakuje im także kultury wobec innych ludzi, a świadczą o tym wykrzykiwane przez nich rasistowskie hasła. Po drugie, Ci ludzie chyba nie mieli dzieciństwa i stąd w nich tyle agresji wobec społeczeństwa. Po trzecie, Ruch Narodowy, jeśli chce być poważnych bytem politycznym, to niech weźmie się za walkę z bezrobociem, a nie wmawianie komuś na czym polega nowoczesny patriotyzm, bo o nim nie mają zielonego pojęcia.

Jakub Jędrzejczyk: Teraz drugie i ostatnie na dziś pytanie. Jak walczyć z bezrobociem na poziomie miasta?

Karol Wrochna:
Głównie to należy ułatwić młodym ludziom możliwość zakładania firm, bo obecne przepisy zniechęcają ludzi do zakładania nowych biznesów. Należy także wspierać Małych i Średnich Przedsiębiorców, a nie wielkie zagraniczne koncerny. Żeby stworzyć miejsca pracy, to wiadomo że są potrzebne na to fundusze. A więc możemy wyprowadzić katechezę ze szkoły do Kościoła, wówczas Państwo Polskie zaoszczędzi ponad 1 miliard złotych rocznie. Po drugie, podatek transakcyjny, czyli taki podatek, który spowoduje że część wypływających pieniędzy z Polski w niej zostanie. Po trzecie, ułatwić młodym przedsiębiorcom życie i wprowadzić zmiany, które pozwolą przez pierwsze miesiące funkcjonowania firmy na nieodprowadzanie podatku, czyli tak zwana "firma na próbę". Ważny jest też sam samorząd, bo jeśli jest to wieloletni beton polityczny (np. Radom) to wówczas proces zmniejszania bezrobocia będzie się wydłużał.

Jakub Jędrzejczyk: Myślę, że odpowiedział Pan w skrócie, ale bardzo ciekawie na zadane przeze mnie pytania. Dziękuję i pozdrawiam.

Karol Wrochna: Również dziękuję za rozmowę i serdecznie pozdrawiam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Karol Wrochna: Przy wyborze organizacji młodzieżowej na terenie regionu radomskiego brałem pod uwagę prezentowane wartości"

Ćpanie, pijaństwo, zdejmowanie krzyży, czy o takie wartości chodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.