Facebook Google+ Twitter

Karolina Cicha "Śladami Różewicza"

Projekt Karoliny Cichej „Śladami Różewicza” to upamiętnienie życia i twórczości poety w rok po jego śmierci. Koncerty prezentować będą materiał z wydanej w 2010 roku płyty „Do Ludożerców” i połączone będą z krótkim wykładem.

 / Fot. Mood ProductionProjekt Karoliny Cichej „Śladami Różewicza” to upamiętnienie życia i twórczości poety w rok po jego śmierci. Koncerty prezentować będą materiał z wydanej w 2010 roku płyty „Do Ludożerców” i połączone będą z krótkim wykładem – wspomnieniem o Tadeuszu Różewiczu. Wydarzenia odbędą się w miastach gdzie żył i tworzył poeta.

3 listopada 2015
Wrocław /Stary Klasztor

4 listopada 2015
Radomsko /Miejski Dom Kultury

5 listopada 2015
Częstochowa /Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”


Wstęp na wydarzenia jest wolny na podstawie bezpłatnych zaproszeń.


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury
w ramach programu Kultura- Interwencje 2015.O koncercie:
Koncert ukaże poezję Różewicza przekrojowo, począwszy od jego tekstów ostatnich, w których opisywał obecną rzeczywistość przez wiersze takie jak „List do Ludożerców” będące wnikliwym opisem mentalnego marazmu Polaków czasu PRL-u, aż do jego młodzieńczych, wojennych tekstów. Ukaże także mniej znaną twarz Różewicza ponowoczesnego, który poetyką ściśniętego gardła opisywał nową, skonsupmcjonalizowaną rzeczywistość. „Do ludożerców” płyta wydana w 2010 roku to krążek na pograniczu rocka i alternatywy. Pierwszy w historii album w całości opatrzony tekstami wybitnego poety.
Skład:
Karolina Cicha - wokal, akordeon, klawisze, sampler
Piotr Domagalski – gitara basowa, kontrabas, baglamas, gimbri
Witek Wilk – perkusja
Paweł Stankiewicz – gitara

Zwiastun płyty:
https://www.youtube.com/watch?v=khDXe-zp8WQ

O Tadeuszu Różewiczu:
Tadeusz Różewicz (1921-2014) - poeta, prozaik, dramatopisarz. Jeden z najwybitniejszych artystów pokolenia Kolumbów - twórców, których młodość przypadła na tragiczne lata wojny. Nagrodzony w 2008 rok Europejską Nagrodą Literacką za całokształt twórczości. Jego teksty z niesłabnącą aktualnością poruszały najgłębsze emocje polskiej rzeczywistości: Od lat wojny opisanych w tak znanych tekstach jak „Warkoczyk” czy „Ocalony”, poprzez opis traumy powojennej (np. „Kartoteka”), a także wnikliwy opis mentalnego marazmu Polaków w czasie PRL-u w „Naszej małej stabilizacji” czy „Liście do ludożerców”. W ostatnich latach Różewicz pisał teksty dotyczące naszej konsumpcyjnej rzeczywistości z równą ostrością, z jaką niegdyś pisał o wojnie („Walentynki”, „Od jutra się zmienię”) – ironicznej krytyce poddawał McDonaldowy świat, walcząc o zachowanie wartości.
Poeta zmarł 24 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu.

O Karolinie Cichej:
Karolina Cicha o wokalistka, aktorka, kompozytorka i multiinstrumentalista. Jest doktorem literaturoznawstwa, a w dziedzinie muzyki jest samoukiem. W latach 2005-2009 związana była z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych “GARDZIENICE”. Muzycznie zadebiutowała albumem „GAJCY!” wydanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2010 r. nagrała kolejną wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego płytę „WWW.WAWA2010.PL” z własnymi aranżacjami piosenek o Warszawie (na płycie wystąpili m.in. z Czesław Mozil, Olaf Deriglasoff, Mamadou Diouf, Titus, Tomasz Budzyński, Jorgos Skolias, Tymon Tymański). W tym samym roku powstał album „Do Ludożerców” z muzyką do tekstów wybitnego poety Tadeusza Różewicza. W 2012 r. ukazał się pierwszy autorski album artystki „Miękkie Maszyny”.
Od 2013 r. artystka zwróciła się w stronę world music wydając nakładem własnego wydawnictwa płytę „Wieloma językami“. Album nagrany z Bartem Pałygą wskrzesza i ukazuje w nowoczesny muzycznie sposób kulturowe dziedzictwo regionu Podlaskiego, rodzinnych stron Cichej. „Wieloma językami” powstawał w ramach Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego. Projekt nagrodzony GRAND PRIX Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” od 2013 roku jest prezentowany na całym świecie podczas prestiżowych wydarzeń i festiwali. Jesienią 2015 koncert zostanie zaprezentowany podczas największych na świecie targów World Music Expo WOMEX w Budapeszcie.
Na bazie „Wieloma językami” w 2015 roku została wydane nakładem Universal Music Polska płyta „Jidyszland” poświęcona kulturze żydowskiej. Najnowszy projekt artystki "Poland - Pakistan. Music withoud boarders" zrealizowany został przy wsparciu Ambasady RP w Islamabadzie. Celem muzycznej podróży była współpraca Karoliny Cichej i jej zespołu z Shafqatem Ali Khanem, pieśniarzem, mistrzem gazel – poetyckiej formy mającej korzenie w XIV wieku oraz pakistańskimi muzykami. Album ukazał się już w Pakistanie. W Polsce wydany zostanie na przełomie 2015 i 2016 roku.

www.karolinacicha.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.