Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9023 miejsce

Karolina Korwin-Piotrowska "Ćwiartka raz". Książka za recenzję

Brzmi zachęcająco? Chcecie spróbować? Subiektywna podróż w czasie, przez 25 lat, z Karoliną Korwin-Piotrowską.

 / Fot. okładka książki"Ćwiartka raz” to zaproszenie do podróży przez ćwierćwiecze w wolnej Polsce. Startujemy, więc w roku 1989, a kończymy w 2014. Każdy z tych, dwudziestu pięciu rozdziałów, na które podzielona jest książka, odpowiadający jednemu rokowi, z ćwierćwiecza, zawiera opowieść o najważniejszych wydarzeniach i ich bohaterach - ludziach, ale też o mediach, kinie, muzyce, następnie o teatrze, literaturze i innych zagadnieniach. Jak zmieniały się czasy, gusta, mentalność, kultura, warunki życia... Jest to jednak podsumowanie głównie w sferze rozrywkowo-kulturalnej.
Należy pamiętać, że to subiektywny przegląd, zgodny z odczuciami Karoliny Korwin Piotrowskiej, jednakże napisany z dużą lekkością, ale z odczuwalnością wyrazistości postaw autorki, sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością. Stanowi miks literatury historycznej, pamiętnika i autobiografii. Pojemność 800 stron nie odstrasza, a pozwala surfować po kartach historii minionej dekady i odczuć autorki.

Karolina Korwin Piotrowska - dziennikarka, pisarka i felietonistka, żyła w tamtych czasach, w 1989 roku wchodziła w dorosłość. Właśnie dla osób, które doświadczyły tych wszystkich przemian, ta książka będzie nieocenioną podróżą sentymentalną w czasie. Wyprawa taka może dostarczyć sporo wzruszeń, wspomnienia o osobach, rzeczach i wydarzeniach, o tym jak "zdobywaliśmy (dziki) zachód". Ze względu na to, że historia opowiedziana została z kobiecego punktu widzenia, panie mogą mocniej "współodczuwać" treści tutaj zawarte. Niemniej z doświadczenia powiem, że i panowie, mogą odczuwać przyjemność w trakcie czytania.

Książka ta może też umożliwić nam nadrobienie zaległości kulturalnych, jeżeli coś nam przez te 25 lat umknęło, śmiało można przygotować listę. ...a może zapewni tylko przyjemną możliwość odświeżenia dawno nie oglądanych, czytanych, słuchanych i innych.

Im dalej posuwałem się w latach, co w tym wypadku oznacza, iż zbliżałem się do rozdziałów z coraz aktualniejszą datą, tym bardziej doceniałem zasługę autorki, co do pokazanie ważności zmian jakie zaszły i utrwalenia ich w "Ćwiartce".
W dodatku, ciężko autorce odmówić "charakterku", co do niektórych opisywanych osób, choć lepiej powiedzieć, że jest inteligentną kobietą z charakterem. Co nie przeszkadza, a wręcz pomaga, czytać z uśmiechem na ustach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.