Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1168 miejsce

Karp będzie rarytasem? Odłowy najgorsze od wielu lat

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-11-08 10:28

Wiele wskazuje, że karp, nie tylko ten królewski, ale i pospolity bezłuski, będzie rarytasem na wigilijnym stole. Cena ryb w detalu, jak przewidują hodowcy, sięgnąć może nawet 18 złotych za kilogram. To drożej niż za kilogram schabu bez kości, który kosztuje około 17 złotych.

- Nie ma ryb, po prostu nie ma - mówi Dariusz Musiał, właściciel stawów hodowlanych w Charłupi Małej pod Sieradzem. - Wstępne odłowy pokazały, że będzie mniej o prawie 50 procent niż w roku ubiegłym. Wpływ na to miała mroźna i długa zima. Potem przyszło upalne lato. W wielu stawach brakowało tlenu. Ryby padały jak muchy. Te, które zostały, są w dobrej kondycji, lecz jest ich mało.

Jan Kolasiński ma większe powody do narzekania. Twierdzi, że stracił ponad 80 procent ryb. Jego zdaniem nie zwrócą mu się koszty zakupu narybku i paszy. - Najgorsza sytuacja jest w Polsce centralnej. Potwierdzają to hodowcy należący do Polskiego Związku Zrzeszenia Producentów Ryb. Podejrzewam, że region sieradzki jest liderem, jeśli chodzi o klęskę rybną - twierdzi Dariusz Musiał.

Obecnie karpie można kupić u hodowców po około 12 złotych za kilogram. Z każdym tygodniem ma być jednak drożej. - U nas są do kupienia na okrągło - przyznaje Andrzej Szymański, właściciel sklepu rybnego w Sieradzu. - Sprzedajemy je po 12,5 złotego za kilogram. Chętnych jednak niewielu. Jak sprzedamy 10 sztuk tygodniowo, to święto. Klienci czekają na Boże Narodzenie, choć zdają sobie sprawę, że będzie drożej.

- Kupię, choćby przyszło mi płacić nawet po 20 złotych - mówi sieradzanka Janina Matusiak. - Wigilia bez karpia to nie wigilia. Ryba będzie pewnie racjonowana. Po małej porcji dla każdego. - A ja tam mam nadzieję, że tak źle nie będzie - wtrąca Henryk Juszczak, sprzedawca ryb na sieradzkim ryneczku. - Tuż przed grudniowymi świętami pojawią się zapewne importowane karpie ze Wschodu. Będą tańsze od polskich. Ale czy smaczniejsze?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.