Facebook Google+ Twitter

Karpaty Rumuńskie. Góry Rodniańskie

Góry Rodniańskie nazywane Alpami Rodniańskimi lub Rodnianami to najwyższe pasmo górskie Wewnętrznych Karpat Wschodnich leżące w północnej Rumunii, na granicy Maramureszu i Siedmiogrodu.

1 z 19 Następne zdjęcie
Zdjęcie: 12 km od miasteczka Borsza znajduje się miejscowość sanatoryjno-wypoczynkowa. Oprócz hoteli, znajdują się tu zaniedbane budynki z epoki Ceaușescu. Fot. K. Nita
12 km od miasteczka Borsza znajduje się miejscowość sanatoryjno-wypoczynkowa. Oprócz hoteli, znajdują się tu zaniedbane budynki z epoki Ceaușescu. Fot. K. Nita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zdjęcie nr 12 to nowa murowana cerkiew. Nie było jej, gdy byłam na Przełęczy kilka lat temu. Pojawiło się tu więcej nowych budynków. Zapewne ten za cerkwią to plebania, gdyż widziałam tam kilku mnichów. Na przełęczy Przysłop odbywa się wiele ważnych imprez między innymi plenerowy festiwal folklorystyczny i chyba jakiś odpust.

Widoki z tej przełęczy są bajeczne. Na mnie jednak największe wrażenie wywarła informacja, że 6 km stąd przebiegała dawna granica Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zjd. nr 12... To cerkiew i plebania?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W rzeczywistości widoki są jeszcze piękniejsze.
Mnie zaintrygowała bliskość dawnej granicy z Polską. Kiedyś istniała tu w pobliżu granica polsko-rumuńska, tam gdzie ja ustanowił ją Kazimierz Wielki, inicjator rozszerzenia Polski na wschód i utworzenia szlaku handlowego poprzez Rumunię do Konstantynopola. W okresie międzywojennym Polska i Rumunia były znowu sąsiadami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachwycające widoki! Dziękuję za kolejną piękną wycieczkę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.