Facebook Google+ Twitter

Karta kredytowa – czy warto?

  • Źródło: Artykuł sponsorowany
  • Data dodania: 2015-12-15 14:27

Karty kredytowe stanowią istotną część oferty praktycznie każdego banku w Polsce i trudno się temu dziwić – z jednej strony bowiem jest to produkt, na którym bank może naprawdę sporo zarobić, a z drugiej jeśli tylko umiejętnie z takiej karty korzystamy, mamy realną szansę na osiągnięcie wymiernych korzyści. Aby jednak było to możliwe, musimy być świadomi zasad działania, ograniczeń oraz przeznaczenia karty kredytowej: niejednokrotnie nieznajomość tych podstawowych zagadnień sprawia, że wpadamy w tarapaty finansowe korzystając z „kredytówki” w niewłaściwy sposób.

 / Fot. materiały prasoweNa co zwrócić szczególną uwagę?

Wybór konkretnej karty w danym banku powinien być uzależniony przede wszystkim od stopnia jej użyteczności dla nas i wysokości kosztów, które będziemy ponosić na utrzymanie karty. Bardzo wysokie limity kredytowe z reguły są niezwykle kuszące, jednak trzeba pamiętać, że jeśli nie posiadamy wpływów w wysokości pozwalającej na całkowitą spłatę zadłużenia, będą one tylko generować dodatkowe koszty. Przeważnie rozpiętość limitów przyznawanych przez banki waha się w granicach od 1000 do nawet 20 000 złotych, jednak każdorazowo dokładna wysokość przyznanego limitu jest określana na podstawie zdolności kredytowej ubiegającej się o kartę osoby. Warto pamiętać, aby przed złożeniem wniosku przekalkulować sobie wydatki w skali miesiąca i ubiegać się o limit przekraczający tę kwotę o przynajmniej 1000-2000 złotych. To w zupełności wystarczy, aby pokryć standardowe miesięczne wydatki i jednocześnie zachować pewien „bufor” na wydatki w danym miesiącu nieprzewidziane.

Ważnym parametrem każdej karty kredytowej jest termin spłaty, czyli okres po zamknięciu danego cyklu rozliczeniowego, w którym jesteśmy zobowiązani uregulować przynajmniej tak zwaną kwotę minimalną (zwykle jest to 5% całości zadłużenia z danego cyklu), aby dostęp do środków na karcie nie został zablokowany. Jeśli w ostatnim zamkniętym okresie rozliczeniowym dokonywaliśmy wyłącznie transakcji bezgotówkowych i przed upływem terminu spłaty uregulujemy całość zadłużenia, nie zostaną naliczone żadne odsetki od uzyskanego kredytu, czyli w praktyce oddamy bankowi jedynie taką kwotę, jaką realnie wydaliśmy na zakupy. Standardowa długość terminu spłaty to 24 dni (sumarycznie więc pełny okres bezodsetkowy w takim przypadku wynosi 54 dni – 30 dni okresu rozliczeniowego + 24 dni terminu spłaty). Zdarza się czasem, że niektóre banki oferują klientom dłuższe terminy spłaty, trzeba jednak zawsze mieć świadomość, że są one niczym więcej, jak pułapką. Zwykle klient nie jest w stanie uregulować całości zadłużenia, ponieważ termin spłaty nakłada się na kilka następujących po sobie cykli rozliczeniowych, w których przecież wciąż wydajemy pieniądze. 24 dni to tak naprawdę optymalna opcja długości terminu spłaty zadłużenia na karcie kredytowej – warto mieć to na uwadze wybierając kartę dla siebie.

Oprocentowanie środków przyznawanych przez banki w ramach limitu na karcie kredytowej jest w skali roku wysokie – najczęściej jest to czterokrotność aktualnej stopy lombardowej NBP. Realnie jednak nie ma ono większego znaczenia, o ile tylko dokonujemy kartą transakcji bezgotówkowych i regularnie spłacamy całość zadłużenia, bo (jak zostało już wspomniane powyżej) w takim przypadku nie są naliczane żadne odsetki. To największa zaleta karty kredytowej, jako produktu bankowego, aby jednak z niej korzystać, trzeba być konsekwentnym i kontrolować swoje wydatki, aby nie przekroczyły naszych możliwości finansowych.

Opłaty i prowizje związane z posiadaniem karty kredytowej różnią się nie tylko w zależności od typu karty czy wysokości przyznanego limitu, ale są też odmienne w poszczególnych bankach. Największym kosztem, który możemy ponieść, jest ewentualna opłata roczna za korzystanie z karty kredytowej (zwykle przynajmniej kilkadziesiąt złotych), warto jednak zorientować się, czy nie ma możliwości zredukowania tej kwoty – niektóre banki nie naliczają opłat rocznych klientom, którzy w minionym roku użytkowania karty dokonają nią transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę lub w odpowiedniej ilości.

Opłacalność karty kredytowej

Korzyści z posiadania karty kredytowej mogą być różnorakie: oprócz już opisanego kredytowania bieżących zakupów przez bank (dzięki czemu możemy obracać posiadaną gotówką na krótkoterminowych lokatach czy kontach oszczędnościowych) dla użytkowników tego typu kart są dostępne na przykład programy lojalnościowe, programy moneyback, a nawet spore rabaty na zakupy u partnerów biznesowych banku wydającego kartę. Ciekawą propozycję karty kredytowej w połączeniu z programem rabatowym przedstawiło ostatnio Orange Finanse.

Dodajmy również, że jedną z istotniejszych zalet karty kredytowej jest fakt, że przy jej pomocy zapłacimy za zakupy za granicą, a kiedy planujemy wyjazd na przykład na wakacje, „kredytówka” umożliwi rezerwację pokoju w hotelu, uregulowanie należności za wynajem samochodu czy pozwoli zapłacić za zakup biletu lotniczego na długo przed planowanym lotem, a więc taniej. Oczywiście zawsze trzeba brać pod uwagę ewentualne koszty przewalutowania, ale teraz już coraz więcej banków oferuje karty kredytowe prowadzone w określonych walutach (euro, dolary), dzięki czemu tych kosztów można uniknąć przynajmniej w pewnym zakresie.

Warto też przy tej okazji wspomnieć, że karta kredytowa zasadniczo jest produktem bankowym dla każdego pod warunkiem, że posługiwać się nią będziemy rozsądnie i w myśl zasady „nie wydaję więcej, niż jestem w stanie spłacić”. Częstym błędem posiadaczy kart kredytowych jest na przykład wypłata środków z bankomatu, co jest uznawane przez praktycznie każdy bank za transakcję gotówkową i automatycznie sprawia, że naliczane są odsetki oraz prowizje (nierzadko bardzo wysokie) za taką wypłatę.

Korzyści z posiadania i użytkowania karty kredytowej są więc jak widać liczne, ale żeby móc się nimi cieszyć, trzeba takiej karty używać z rozwagą i konsekwentnie nie ulegać pokusie wydawania wszystkich dostępnych w ramach limitu kredytowego środków, jeśli nie jesteśmy w stanie zwrócić całości zadłużenia w wymaganym umową terminie. „Kredytówka” jest wygodnym narzędziem finansowym, ale tylko dla świadomego użytkownika, umiejętnie wykorzystującego mechanizmy i zasady działania kart kredytowych, by uzyskać jak największe profity.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.