Facebook Google+ Twitter

Karta miejska w stolicy dla dzieci z rodzin wielodzietnych jeszcze nie teraz

Do końca października miał powstać projekt uchwały, w której zapisane byłyby ulgi komunikacyjne dla rodzin wielodzietnych. Nie trafił on jednak do radnych i nie wiadomo, czy w ogóle trafi.

 / Fot. Andrzej Grygiel, PAP Do końca października tego roku do radnych miała trafić uchwała uprawniająca dzieci z rodzin wielodzietnych do bezpłatnych przejazdów po Warszawie oraz do ulg na wydarzenia kulturalne. Jednak tak się nie stało. Do tej pory projekt ustawy się nie pojawił.

Radni dyskutują na temat bezpłatnych przejazdów i innych ulg dla dzieci z rodzin wielodzietnych od 2010 roku. Na wiosnę Ratusz przygotował inny projekt, w którym znajdują się zapisy wprowadzone już w poprzednich latach. W projekcie jest mowa o istniejących już preferencjach, takich jak ulgi w opłatach w przedszkolu i żłobku dla dzieci z rodzin wielodzietnych.

W planach były też 50-procentowe obniżki w opłatach za bilety do teatrów, muzeów, ogrodu zoologicznego oraz basenów. Te ulgi miały dotyczyć rodzin z trojgiem lub więcej dzieci w wieku do 20 lat, które są mieszkańcami Warszawy. Zmiany te objęłyby także adoptowane dzieci oraz te, które przebywają w rodzinnych domach dziecka.

Dlaczego projekt nie trafił jeszcze do władz miasta? Ponieważ został skrytykowany przez radnych. Uważają oni, że karta nie wprowadzała nic nowego, a poza tym w nierówny sposób traktowała rodziny z trojgiem dzieci i rodziny z czwórką oraz większą liczbą potomstwa.

Według Jarosława Krajewskiego, radnego PiS, który wypowiadał się dla życiawarszawy.pl: "To świadczy o tym, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie jest zainteresowana prowadzeniem polityki prorodzinnej." PiS przygotował własny projekt wprowadzający zniżki dla rodzin z większą ilością potomstwa. "Od lat mówi się o potrzebie wsparcia rodzin wielodzietnych w Warszawie, których sytuacja ekonomiczna staje się coraz trudniejsza. Dlatego proponowane zmiany będą realnym wsparciem dla rodzin wielodzietnych" napisali w uzasadnieniu radni PiS. Ustawa została już złożona do przewodniczącej Rady Warszawy.

Urząd Miasta Warszawy nie zgadza się z opinią Jarosława Krajewskiego.
- Warszawa prowadzi szereg działań (popartych naprawdę dużymi pieniędzmi), które wspierają warszawskie rodziny, również te wielodzietne, najbardziej potrzebujące. I nawet jeśli nie są nazwane „Warszawską Kartą Rodziny”, funkcjonują i pomagają z powodzeniem często już od kilku lat - wyjaśnia Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

- W 2010 r. rada miasta uchwaliła program „Rodzina” na lata 2010 - 2020 w ramach Społecznej Strategii Warszawy. Głównym założeniem programu jest wzmacnianie więzi rodzinnych, tworzenie przyjaznych warunków do jej funkcjonowania i rozwoju. To także wspieranie i promowanie idei rodzinnej pieczy zastępczej - przypomina.

Aktualnie obowiązujące zniżki dla wszystkich rodzin, to: 25 proc. ulgi w opłacie za żłobek, jeśli rodzeństwo chodzi do przedszkola (również prywatnego), zwiększanie miejsc w żłobkach i przedszkolach, bezpłatne przejazdy dla dzieci do 7 roku życia, programy profilaktyczne dla przyszłych mam i dzieci (bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla małych dzieci, szkoła rodzenia, czy też programy profilaktyczne w szkołach, m.in. diagnoza wad postawy, słuchu, wzroku w początkowych klasach szkół podstawowych), bezpłatne porady także dla rodzin.

Poza tym miasto finansuje programy sportowe skierowane do dzieci i młodzieży, jest to m.in. program „Od zabawy do sportu”, czyli dodatkowa godzina WF w szkole dla klas I-III, „Ze szkoły na Olimp”, „Otwarte Obiekty Sportowe”, czy też w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży dofinansowanie uczniowskich klubów sportowych.

Jednak wejście w życie ustawy dotyczącej bezpłatnych przejazdów, jest wątpliwe. Władze miasta przewidują, że obciąży ona budżet miasta o około 5 mln zł., a jak przyznaje wiceprezydent Włodzimierz Paszyński, "sytuacja finansowa miasta jest trudna".
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.