Facebook Google+ Twitter

Karta Nauczyciela ma umocnić pozycję nauczycieli

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-05 19:17

Celem rządowego projektu Karty Nauczyciela jest umocnienie pozycji nauczyciela - podkreśliła wiceminister edukacji Krystyna Szumilas na forum sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Innego zdania są posłowie opozycji, którzy uważają że na rządowych pomysłach ucierpią doświadczeni nauczyciele.

W przyszłym roku nauczycielskie pensje wzrosną o 10 procent. Na tych zmianach najbardziej skorzystają nauczyciele stażyści. Ich pensja wzrośnie średnio o 586 złotych. Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości Zbigniewa Dolaty , młodzi nauczyciele nie będą mieli motywacji do pracy, jeśli nauczyciele na wyższych stopniach awansu nie będą się mogli cieszyć podobnymi podwyżkami.

Z tymi zarzutami nie zgodziła się wiceminister Szumilas podkreślając, że na zaplanowanych przez rząd podwyżkach skorzystają wszyscy nauczyciele. Natomiast większe wynagrodzenia dla młodszych pedagogów, nie dotkną w żaden sposób bardziej doświadczonej grupy nauczycieli - dodała wiceminister edukacji.

Posłowie opozycji skrytykowali też zapis mówiący o zwiększeniu o jedną godzinę tygodniowo czasu pracy nauczycieli. Jak przekonywał poseł Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Kłosowski to rozwiązanie nie różni się wiele od planowanego początkowo przez rząd podniesienia pensum. Wiceminister edukacji podkreśliła jednak, że w ramach rządowych założeń pensum pozostaje bez zmian. Jak dodała Szumilas dodatkowa godzina miałby być poświęcona na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

Po niemal 4-godzinnej debacie przewodniczący komisji zarządził przerwę. Do rządowego projektu Karty Nauczyciela posłowie wrócą jutro. Później ustawa trafi do Sejmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.