Facebook Google+ Twitter

Karta płatnicza- jak bezpiecznie korzystać?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-12-26 00:07

Podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa korzystania z kart płatniczych.


Obecnie coraz częściej korzystamy z płatności bezgotówkowych- kartą płacimy w sklepie, kupujemy online, wypłacamy gotówkę. Wydawać by się mogło, że płatności kartą są w pełni bezpieczne, pomimo to zdarzają się przypadki kradzieży karty lub też przechwycenia istotnych informacji dotyczących naszego konta. W jaki sposób się przed nieszczęściem by w pełni móc użytkować z płatności gotówką elektroniczną ?

Używanie karty nie musi wiązać się z większym ryzykiem, o ile będziemy zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim należy zapamiętać PIN bez jego zapisywania. Nie wiesz do kogo mogą trafić takie informacje. Ustalając kod, nie sugeruj się datą urodzenia ani prostymi sekwencjami- numer PIN powinien być jak najbardziej losowy dla nas.


Karta służy nam także do wypłacania gotówki z bankomatu. Złodzieje rozwijają techniki przechwytywania danych karty instalując specjalne podkładki, które służą kopiowaniu kart bądź też przechwytywaniu wpisywanych numerów. Zanim skorzystasz z bankomatu przyjrzyj się maszynie z bliska, oceń stan klawiatury, czy nie dostaje od blatu lub magnetyczny czytnik nie jest podmieniony.


W sklepie czasami płacimy karta. Pracownik sklepu obierając od nas kartę musi dokonywać wszelkich operacji z nią związanych w tym samym pomieszczeniu. W przypadku gdy próbuje oddalić się z kartą do innego pokoju, możemy za nim iść. Niestety nawet zakupy w sklepie mogą skończyć się skopiowaniem karty lub też spisaniem danych wystarczających do kradzieży naszych środków.

Korzystanie z karty wiąże się także z zakupami online. Wybieraj tylko sklepy z nieposzlakowaną opinią, dodatkowo zrezygnuj z takich, które zamiast serwisu transakcyjnego wymagają podania danych karty. Przed zalogowaniem się zwróć uwagę na szyfrowanie połączenia. Bezpieczne połączenie charakteryzuje się przede wszystkim kłódką wyświetlaną przy pasku zadań oraz przedrostkiem https.


Zachowanie odpowiednich zasad oraz środków ostrożności pozwoli na zmniejszenie ryzyka kradzieży karty i zgromadzonych na koncie środków. Niestety pewien procent niepewności zawsze zostaje. W przypadku, gdy spotka nas nieszczęście i utracimy naszą kartę, nie traćmy głowy i zgłośmy sprawę bankowi oraz na komendzie i natychmiast zastrzeżmy kartę.


Teksty przygotowany przez redakcję StopLichwie.pl
(StopLichwie.pl StopLichwie.pl)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.